15 Nisan 2024, Pazartesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri Dolu Dolu Başlıyor!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla birçok siyasi parti, belediye, sendika ve dernek etkinlikler düzenleyecek. Bu etkinlikler kapsamında sergiler, paneller, seminerler ve konserler gerçekleştirilecek. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen Dünya Kadınlar Günü, dünyanın birçok ülkesinde kadınların eşitlik, adalet ve kadın hakları için verdiği mücadeleyi hatırlatmak ve farkındalık yaratmak amacıyla kutlanıyor.

“8 Mart Organizasyon Komitesi” yarın sabah saat 09.30’da KTOEÖS Lefkoşa Merkez Binasında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyecek. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Kadın Örgütü ise 16 Mart’a kadar sürecek bir dizi etkinlik düzenleyecek. Program arasında panayır, konferanslar, çevre aktiviteleri ve paneller yer alacak. CTP Kadın Örgütü Mağusa İlçesi yarın sabah saat 10.00’da Gazimağusa’da çarşı ve pazar yeri ziyareti ile başlayacak etkinliklerine devam edecek.

CTP Kadın Örgütü ve POGO cuma günü Dayanışma Evi’nde ortak bir basın toplantısı yapacak. Lefkoşa ve Gazimağusa’daki 8 Mart yürüyüşleri ise ayrı ayrı düzenlenecek. Programlar arasında CTP Kadın Örgütü Girne İlçesi’nin gelenekselleşen Emekçi Kadınlar Panayırı da yer alacak. Programın son gününde ise Lefkoşa ve Girne İlçelerinin birlikte düzenleyeceği, şiddete maruz kalarak hayatını kaybeden kadınlar anısına fidanlıkta “Umudu Yeşertmek Ağaç Dikimi” etkinliği gerçekleştirilecek.

Halkın Partisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi (HP-TCEK) Gönyeli Belediyesi Konferans Salonunda yarın akşam “Şiddet VAR MI?” isimli bir panelle etkinliklerine başlayacak. Panelde toplumsal cinsiyet temelli şiddet ve sağlıkta şiddet gibi konular ele alınacak. Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi de Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Girne Belediyesi Sosyal Hizmetler Birimi öncülüğünde “Üreten Kadın Sanatçılar Buluşması” başlıklı çalıştay ve söyleşi düzenlenecek. Ayrıca, Dünya Sendikalar Federasyonu’na üye sendikaların kadın büroları, hastanelerdeki kadın emekçileri ziyaret edecek. Mağusa Kadın Merkezi Derneği (MAKAMER) ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde söyleşi, panel ve sessiz kitap okuma etkinlikleri gerçekleştirecek.

Telsim’in iletişim desteğiyle hazırlanan “Dünya Kadınlar Günü Konseri” 9 Mart’ta gerçekleştirilecek. Baraka Tiyatro Ekibi de “Shakespeare’in Şen Kadınları” adlı oyunun prömiyerini 9 Mart Cumartesi yapacak. Girne Akdeniz Lions Kulübü ise Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın da katılacağı “Kadınca Esintiler XIII” resim sergisini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açacak.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir