15 Nisan 2024, Pazartesi

Antakya’da Saray Otel Faciası: Statik Proje Müellifi İçin 22 Yıl Hapis istemi!

Hatay’da yer alan Saray Otel’in 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremde bir bloğunun yıkılmasıyla ilgili olarak tutuklanan statik proje müellifi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. KKTC vatandaşı çiftin otel enkazında hayatını kaybetmesiyle ilgili olan bu durumda, 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianameye göre, otelin zemin etüt raporunun yapılmadığı, etriyelerin yanlış büküldüğü, beton kütlesinde ayrışma olduğu ve temelde zarar oluştuğu belirtiliyor. Otelde yapılan incelemeler sonucunda bir bloğun yıkıldığı diğer bloğun ise ayakta kaldığı tespit edildi.

Asi Nehri’ne yakın konumda bulunan otelde zeminin önemli olduğunu belirten iddianamede, yapılan tadilatlar ve eksikliklere dikkat çekiliyor. Statik proje müellifi Cemil G. hakkında hazırlanan iddianame kabul edilerek mahkemeye sevk edildi.

İnşaat mühendisi Cemil G, “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçlamalarını reddederken, iddianamede yapılan inceleme sonucunda otelin projelendirme ve yapım aşamalarında gerekli yönetmeliklere uyulmadığı belirtildi. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı çift hakkında da bilgi verilen iddianamede, müteahhit ve yapı sahibinin depremde hayatını kaybettiği bilgisine yer veriliyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir