15 Nisan 2024, Pazartesi

Avrupa Birliği ve UNDP İşbirliğiyle Tarihi Cephane Burcu Canlandı

Lefkoşa’daki Cephane Burcu, tarihin önemli bir parçasını oluşturan zengin kültürel mirasını korumak amacıyla hayati önem taşıyan acil çalışmalar gerçekleştirildi. Projenin finansmanı Avrupa Birliği tarafından sağlanırken, uygulaması Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütüldü. İki Taraflı Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin projesi kapsamında gerçekleştirilen bu çalışmalar, Lefkoşa surlarının tarihi ve kültürel değerini korumayı hedefliyor.

Tuncay’ın verdiği bilgilere göre, aslen 12. yüzyılda Lüzinyanlar tarafından inşa edilen Lefkoşa surları, Venedik yönetimi döneminde Rönesans döneminin savunma tekniklerini yansıtan önemli bir eser olarak şekillendirildi. Cephane (Quirini) Burcu da surların önemli bir parçasını oluşturarak dönemi yansıtan bir yapı olarak öne çıkıyor.

Konuyla ilgili olarak Tuncay, Cephane Burcu’nda gerçekleştirilen proje kapsamında yapılan yeniden inşa çalışmalarıyla ilgili detaylar paylaştı. Burada yıkılan kısımların tekrar inşa edilmesinin yanı sıra surların güçlendirilmesi amacıyla dolgu, onarım ve sıkıştırma çalışmaları yapıldığını belirtti. Ayrıca su yönetimi için drenaj sistemleri oluşturularak burcun etrafına çit çekilerek tarihi yapının daha da sağlamlaştırıldığını aktardı.

Kültürel Miras Teknik Komitesi, adanın her iki tarafındaki birçok eserde koruma çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Tuncay, Gaziköy yakınlarındaki Arif Bey Su Kemeri, Lefkara Hamidiye Camisi, Tera Camisi, Alehtora Camisi ve Taşlıca Köyü yakınlarındaki Ayios Sergios Kilisesi gibi tarihi eserlerde yapılan çalışmaların detayları hakkında bilgi verdi. Bu çalışmalarla birlikte adanın kültürel mirasının korunması ve zenginleştirilmesi amaçlanıyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir