16 Nisan 2024, Salı

Avukatın İfadesi: “Dava 17 Nisan’a Ertelendi, Yeni Gelişme Yok!”

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, Kişmir’in avukatı olarak davanın duruşması sonrasında herhangi yeni bir gelişme olmadığını açıkladı. Esendağlı, savcının hazır olmaması ve mahkemenin yoğunluğundan dolayı davanın 17 Nisan tarihine ertelendiğini duyurdu. Esendağlı, bugün dahil olmak üzere davanın görüşülmesine hazır olduklarını ifade ederken, 17 Nisan’da mahkemenin duruşmanın başlaması için gün vermesini beklediklerini belirtti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Sami Özuslu, Meclis Genel Kurulu’nda CTP’nin hazırladığı Askeri Suç ve Cezalar Yasası’nda tadilatı öngören tasarının UBP ve hükümetin küçük ortakları tarafından ivediliğine onay verildiğini hatırlattı. Özuslu, Komite Başkanı Yasemin Öztürk’ün bu yasayı gündeme almadığını belirtirken, bu durumu eleştirdi. Özuslu, Başsavcılığa defalarca davanın geri çekilmesi çağrısında bulunduğunu ve bunun bir ikiyüzlülük olduğunu dile getirdi.

Özuslu, Kişmir’in avukatı Hasan Esendağlı’nın da aynı yönde çaba sarf ettiğini belirtirken, basına açılan davaların hepsinde mahkemenin basın özgürlüğünden yana taraf olduğunu hatırlattı. Ayrıca, Basın örgütlerinin ve demokrasiye sahip çıkan tüm Sivil Toplum Örgütleri’nin bu konuda baskı yapmaya davet eden Özuslu, geri kalmış yasalara dayanarak basını ve insanları susturmaya çalışanları kınadı ve Başsavcılığı davayı bir kez daha geri çekmeye çağırdı.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, Kişmir’e destek olmak için Kıbrıs’a geldi. Kuleli, Kıbrıs’a yakışmayan bu tür davaların Kıbrıslıları sessiz kalmayacağını ve özgürlüklerine sahip çıkacaklarını vurguladı. Avrupa’daki tüm gazetecilerin Kişmir ile dayanışma içinde olduğunu ifade eden Kuleli, Kıbrıs’ın ve Kıbrıslıların özgür ve bağımsız bir ülke için mücadele edeceklerine olan inancını dile getirdi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir