16 Nisan 2024, Salı

Bakan Fidan, Irak’a yapılacak ziyareti ele aldı ve önemli açıklamalar yaptı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumu’na katılmak üzere söz konusu şehre gitti. Burada çeşitli temaslarda bulunan Fidan, birçok ülkeden mevkidaşlarıyla ikili ilişkileri değerlendirdi. Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtleu ile Antalya’da bir araya gelerek, ikili siyasi ilişkilerin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, savunma sanayi, eğitim ve kültür alanlarında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik adımların değerlendirildiği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca, geçen yıl iki ülke arasındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin aşıldığı hatırlatılarak, ticaret, enerji ve ulaştırma alanlarındaki müteakip projeler ele alındı.

Görüşmelerde, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) çerçevesinde daha fazla iş birliği yapılabilecek alanların da gündeme geldiği belirtildi. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak’a yapması planlanan ziyaretin hazırlıkları da ele alındı. Iraklı mevkidaşı Hüseyin ile yapılan görüşmede, Ankara’da düzenlenen Türkiye-Irak Güvenlik Zirvesi’nin ardından, Bağdat’ta yapılması öngörülen Güvenlik Zirvesi’nin takvimi de görüşüldü. Taraflar, Irak’taki güvenlik durumu, bölgedeki son gelişmeler ve Kalkınma Yolu Projesi hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Fidan, Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Bouhabib ile de görüşme gerçekleştirdi. İki ülkenin ilişkilerinin ele alındığı görüşmede, Gazze’deki son gelişmeler kapsamlı olarak değerlendirilirken, buradaki durumun bölgenin güvenlik ve istikrarına etkilerine vurgu yapıldı. Ayrıca, Gambia Dışişleri Bakanı Mamadou Tangara ile yapılan görüşmede Türkiye’nin Afrika’daki önemli ortaklarından olan Gambiya ile ikili ilişkilerin her alanda ilerlemesinden memnuniyet duyulduğu ifade edildi. İki ülke, askeri, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldı. Görüşmede, ikili ticaretin geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımların yanı sıra İsrail’in Gazze’ye saldırılarıyla ilgili durum da ele alındı. Bakan Fidan’ın bu görüşmeler sonrasında Antalya Diplomasi Forumu’na katılarak, Türkiye’nin dış ilişkilerine yönelik yeni adımlar atılması beklenmektedir.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kolombiya Cumhurbaşkanı: İsrail’den Tüm Silah Alımları Askıya Alındı!

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail’in Gazze’de insani yardım bekleyen Filistinlileri hedef alan saldırısına tepki göstererek, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir