15 Nisan 2024, Pazartesi

Bakanlık Denetiminde Zeytinyağı Skandalı! Tağşişli Ürünler Ortaya Çıktı

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 4-25 Ocak tarihleri arasında beş ilçede gerçekleştirilen tağşiş analizi denetimlerinde 66 zeytinyağı numunesi alındı. Bu numuneler üzerinde ECN 42 standartlarına göre yapılan analiz sonuçlarına göre, 47 zeytinyağı numunesi uygun çıkarken 19 zeytinyağında tağşiş tespit edildiği belirtildi.

Tağşişli çıkan üç zeytinyağı numunesinin üretici/satıcı firmalarından biri olan iki firma, 38/2023 sayılı Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası’nın 19. madde 7. fıkrasına dayanarak itiraz haklarını kullandı. Bu firmaların, şahit numuneden tekrar analiz yapılmasını talep ettikleri ve sonuç olarak söz konusu yağın tağşişli olduğunun belirlendiği açıklandı.

Açıklamada, 38/2023 sayılı Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası’nın 8. madde, 4. fıkrasına aykırı davranan firmanın, yasanın 28. maddesi, 4. fıkrası, A bendine istinaden idari cezaya çarptırılacağı ifade edildi. Diğer firmanın muayene ve analiz raporu sonuçlarının ise henüz beklenmekte olduğu ve laboratuvar sonuçları geldikten sonra detaylı bilgilerin basınla paylaşılacağı belirtildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Oğuz: Türkiye’ye giremeyen yurttaşlarla ilgili bilgi istendi, gerekli açıklama yapılacak

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye’ye giremeyen yurttaşlar ile ilgili yaptığı açıklamada, bu konunun gündeme getirildiğini, bilgi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir