20 Nisan 2024, Cumartesi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Açıkladı: Türkiye’de Kart Sayısı 400 Milyonu Aştı!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), ocak ayına ilişkin verilerini açıkladı. Bu verilere göre Türkiye’de kredi kartı sayısı 119 milyon, banka kartı sayısı 190,5 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 91,1 milyona yükseldi. Toplamda ise bu kartlarla yapılan ödemeler 970,1 milyar lirayı buldu. Kartlı ve temassız ödemelerin artmasıyla birlikte her ay daha fazla kartlı ödeme yapıldığını görüyoruz.

BKM’nin verilerine göre, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile ocak ayında yapılan toplam ödeme tutarı geçen yıla göre yüzde 118 artarak 970,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Kart sayıları da geçen yıla göre önemli bir artış gösterdi. Kredi kartı adedi yüzde 17, banka kartı adedi yüzde 11 ve ön ödemeli kart adedi yüzde 24 oranında artış gösterdi. Toplam kart sayısı ise 400,6 milyona ulaşarak yüzde 16 artış kaydetti.

Ödemelerin çoğunluğu kredi kartları üzerinden gerçekleşti. Toplamda 970,1 milyar liralık ödemelerin 810,9 milyar lirası kredi kartları ile yapıldı. Banka kartları 141,1 milyar liralık ödemede kullanılırken, ön ödemeli kartlar ise 18,1 milyar liralık ödeme tutarına sahip oldu. Kredi kartları ile yapılan ödemelerde büyüme yüzde 126, banka kartları ile yapılan ödemelerde ise yüzde 78 oranında artış kaydedildi.

Kartlı ödemelerin 796,1 milyonu kredi kartları ile gerçekleştirilirken, banka kartlarıyla yapılan ödemeler 500,5 milyon adette, ön ödemeli kartlarla yapılan ödemeler ise 106,4 milyon adette oldu. Kredi kartları ile yapılan ödemelerde adet bazında yüzde 23’lük bir artış yaşanırken, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla yapılan ödemelerde de artış gözlemlendi.

Bu verilere göre Türkiye’deki finansal alışverişlerin büyük bir kısmı kartlar aracılığıyla gerçekleşiyor ve bu alanda sürekli bir artış yaşanıyor. Özellikle pandemi sonrasında artan temassız ödemeler, kart kullanımını daha da yaygınlaştırmış gibi görünüyor. Tüm bu veriler, kartlı ödemelerin Türkiye ekonomisindeki önemini ve yaygınlığını gösteriyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan Müjdeli Kredi Haberi: Limit Artışı Geldi!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, habirehaber.com üzerinden yaptığı açıklamada, kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla verilen kredilerde limit …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir