22 Mayıs 2024, Çarşamba

BAROLAR BİRLİĞİ, CEZAEVİNDE 3 AYDIR AÇLIK GREVİNDE OLAN MAHKUMLA İLGİLİ AÇIKLAMA İSTEDİ

Kıbrıs Türk Barolar Birliği, cezaevinde 3 aydır açlık grevinde olan mahkumla ilgili açıklama talep etti.

Birlik’ten yapılan yazılı açıklamada, M.A. isimli mahkûmun ailesinin Kıbrıs Türk Barolar Birliği’ne ulaşıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Ailesinden verilen bilgiye göre, TC uyruklu olup cezasının infazının Türkiye’de tamamlanması ve nakli için merkezi idareye yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine açlık grevine başlayan mahkumun sağlık durumu her geçen gün kötüleşmekte, zaman zaman hastaneye kaldırılmaktadır. Bu çerçevede idarenin vereceği karar her ne olursa olsun, mahkûmun sağlık durumu hakkındaki gerçeklerin açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.”

Yaşam hakkının kişiler arasında ayrım yapılmaksızın, hiçbir koşulda ihlal edilemeyecek ve korunması gereken mutlak haklar arasında olduğunu ifade edilen açıklamada, “Devlet eğer bu nakli uygun bulmuyorsa dahi, mahkûmun sağlığından ve güvenliğinden sorumludur. Barolar Birliği olarak, bu güne kadar geçen süre zarfında yaşananlar ve alınan tedbirlere ilişkin sarih bir şekilde açıklama yapılmasını talep ediyoruz” denildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BİYOLOGLAR DERNEĞİ, 22 MAYIS ULUSLARARASI BİYOÇEŞİTLİLİK GÜNÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

Biyologlar Derneği (Bio-Der), doğal çevreyi ve biyoçeşitliliği korumanın her bireyin sorumluluğu olduğunu kaydederek, daha yeşil …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir