23 Nisan 2024, Salı

Başbakan Üstel, Dünya Liderleriyle Toplantılarda KKTC’nin Rolünü Vurguladı!

KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Antalya Diplomasi Forumu kapsamında Burundi Başbakanı Gervais Ndirakobuca, Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Yardımcısı Tahir Budagov ve AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sarıkaya ve beraberlerindeki heyetlerle bir araya geldi. Üstel, dünyayla kucaklaşma vizyonlarının geliştiğini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin son dönemde Afrika’yla ilişkilerini geliştirme çabalarını olumlu bulduğunu belirtti.

Üstel, Burundi Başbakanı Ndirakobuca ile yapılan görüşmede, Afrika ülkeleriyle siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak Türkiye’nin Afrika’ya yönelik atılımlarını desteklediklerini söyledi. Burundi’nin istikrar sürecinden geçtiğini ve ülkenin kalkınması için yatırımlara ihtiyaç duyduğunu dile getiren Üstel, Burundilileri KKTC’yi ziyaret etmeye davet etti.

Yeni Azerbaycan Partisi Başkan Yardımcısı Tahir Budagov ve heyetiyle gerçekleştirilen görüşmenin ardından Üstel, Azerbaycan-KKTC ilişkilerinde eğitim ve turizm alanlarında önemli gelişmeler olacağını belirtti. Azerbaycan’ın samimi adımlar attığını ve ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için adımlar atacaklarını ifade etti.

AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sarıkaya ve heyetiyle yapılan görüşmede, geçen yıl imzalanan iş birliği protokolü ve protokole bağlı olarak yapılacak etkinlikler ele alındı. Görüşmede UBP Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Başbakan Siyasi Danışmanı Özdemir Tokel ve KKTC Antalya Başkonsolosu Cem Topçu da hazır bulundu.

Üstel, bugün ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katıldığı “Kıbrıs İçin Yeni Bir Gelecek” isimli panele dinleyici olarak katıldı. Kıbrıs’ın geleceği üzerine yapılan panelde önemli konular ele alındı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

TÜRKİYE MSB’DEN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

 Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir