23 Nisan 2024, Salı

BM Genel Sekreteri Guterres’ten İsrail saldırısına sert tepki: “Acil insani ateşkes çağrısı”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’de 100’den fazla sivilin İsrail tarafından öldürüldüğü saldırıyı kınayarak acil insani ateşkes çağrısını yineledi. Guterres’in, söz konusu saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, Gazze’deki ölü ve yaralı sayısının çok yüksek olduğu ve birçok kişinin enkaz altında olduğu belirtilerek, Gazze’deki çaresiz sivillerin acil yardıma ihtiyaç duyduğu vurgulandı.

Genel Sekreter, Gazze’nin kuzeyinde hayat kurtarıcı yardım arayışındayken 100’den fazla kişinin öldürüldüğünü veya yaralandığını kınadı. Açıklamada, Gazze’nin kuzeyi dahil olmak üzere kuşatma altındaki bölgeye yardım dağıtılamadığına dikkat çekildi. Guterres, Gazze’ye acil insani yardımın ulaştırılması gerektiğini ve tüm esirlerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric’in açıklamasına göre, Genel Sekreter Guterres, Gazze’deki acil insani yardım kanallarının açılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca tüm esirlerin koşulsuz olarak serbest bırakılması gerektiğini belirterek, Gazze’deki acil insani ateşkes çağrısını yineledi. Gazze’de yaşanan insanlık dışı durum karşısında Guterres’in dehşete düştüğü kaydedildi.

Guterres’in açıklamasında, Gazze’de 30 binden fazla ölü ve 70 binden fazla yaralı bulunduğu belirtilerek insanların çaresiz durumunda oldukları vurgulandı. Gazze’nin kuzeyindeki sivillere yardım ulaştırılamadığına dikkat çekilirken, BM’nin son bir haftadır bu bölgeye yardım dağıtamadığı belirtildi. Guterres, Gazze’deki acil insani yardım ihtiyacına dikkat çekerek, acil ateşkes talebinde bulundu.

Guterres’in çağrısı, Gazze’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek ve hızlı bir şekilde yardım ulaştırılmasını sağlamak içindi. Genel Sekreter, uluslararası toplumdan Gazze’ye destek vermelerini ve acil yardım kanallarının açılmasını talep etti. Gazze’deki çaresiz sivillerin acil yardıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Guterres, tüm esirlerin serbest bırakılması gerektiği mesajını iletti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kolombiya Cumhurbaşkanı: İsrail’den Tüm Silah Alımları Askıya Alındı!

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail’in Gazze’de insani yardım bekleyen Filistinlileri hedef alan saldırısına tepki göstererek, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir