23 Nisan 2024, Salı

BTHK’nın Öncülüğünde Fiber Optik Altyapıda Dev Adım: Konsorsiyum Kuruldu!

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın talimatıyla, uygun maliyetli ve verimli fiber optik altyapının her haneye ulaşması için önemli bir adım atıldı. BTHK tarafından yapılan açıklamaya göre, Netonline Bilişim Şirketi Ltd., Vodafone Evde Operations Ltd. ve Lifecell Digital Ltd. tarafından projeyi gerçekleştirmeye niyetlerini ortaya koyan bir mektup imzalandı.

Bu iş birliği projesi kapsamında, Telekomünikasyon Dairesi ile pazar payı en büyük beş haberleşme sağlayıcısının BTHK koordinasyonunda oluşturulan konsorsiyum ve ihale koşullarını tartıştığı belirtildi. Kasım ayında başlayan süreç, şimdi niyet mektubu imzalama aşamasına gelmiş durumda.

Kurulacak konsorsiyumun, diğer haberleşme sağlayıcılarının katılımına açık olacağı vurgulandı. Proje, hali hazırda kurulu olan fiber-optik altyapının genişletilerek her haneye ulaşmasını hedefliyor. Bu konsorsiyum, lisans süresi boyunca fiber-optik altyapıyı işletecek ve tüm haberleşme sağlayıcılarına eşit şartlarda hizmet sağlayacak.

Ayrıca, 5G mobil haberleşme için geniş fiber altyapısının öneminin altı çizilerek, FTTH (Fiber To The Home) hakkında bilgi verildi. FTTH, evlere doğrudan fiber optik kablo teknolojisinin getirilerek daha hızlı, güvenilir ve geniş bant veri iletişimi sağlayan bir sistem olarak tanımlandı. Fiber şebekelerinin, yüksek çözünürlüklü video akışı, bulut depolama ve akıllı ev cihazları gibi internet bağlantılı uygulamalar için büyük önem taşıdığı belirtilerek, proje önemli bir adım olarak değerlendirildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BRENT PETROL’DE SON DURUM 23 NİSAN 2024

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 87,13 dolardan işlem görüyor. Dün 87,25 dolara kadar yükselen Brent …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir