15 Nisan 2024, Pazartesi

Çam kese böceği felaketine karşı çevreci platform eyleme başlıyor!

Çam kese böceğinin halk sağlığına ve ormanlık alanlardaki doğal hayatın devamlılığına verdiği zarara dikkat çekmek amacıyla, bir grup çevre aktivisti Lefke’de eylem başlatma kararı aldı. Ormanlık alanların peşkeş çekildiği, imara açıldığı ve yok edildiğine dikkat çeken aktivistler, bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti. Ülkenin bitki örtüsünün büyük bir kısmının çam ağaçlarından oluştuğuna vurgu yapılırken, çam kese böceği hastalığının bu ağaçları kurutmakta olduğu ifade edildi.
2020 yılından bu yana biyolojik ilaçlamanın durdurulması ve ormanların kaderine terk edilmesi eleştirilirken, hükümet yetkililerinin yetersiz mücadele sergilediği belirtildi. Çevre Platformu, yapılan uyarıların sonuçsuz kalması üzerine Lefke’de eylem başlatacaklarını duyurdu. Eylemin Lefke-Çamlıköy yolunda gerçekleştirileceği ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde de devam edeceği belirtildi. Eylemciler, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş Kelle’ye yaşanan felaketin sorumluluğunu hatırlatmak için bir hediye sunacaklarını dile getirdiler.
Çevre Platformu’nda yer alan derneklerin, vakıfların ve odaların bir araya gelerek oluşturduğu bu hareket, çevre bilincini ve koruma mücadelesini güçlendirmek için kararlılıkla hareket etmektedir. Eyleme katılacak herkesi, çam kese böceğinin neden olduğu felaket karşısında mücadeleye destek vermeye çağırdılar.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir