14 Nisan 2024, Pazar

Çam Kese Böceği ile Mücadele Neden Durduruldu? İşte Detaylar!

2020 yılından bu yana devam eden Çam Kese Böceği mücadelesi konusunda geçmiş yıllarda yazdığım yazılarıma denk geldim bugün. Lefke-Çamlıköy arasındaki yeşil örtüyü izlerken gençlik yıllarıma dair anılarım canlandı ve o yeşil örtünün yok olmaya başladığını üzüntüyle fark ettim. Dumansız yangın, para pandemi derken maalesef mücadele durduruldu ve o yeşil örtü her geçen gün yok olmaya devam ediyor.

Mücadelenin durdurulmasının ana sorumlusu olarak Dursun Oğuz’u göstermek yanlış olmaz. Hüseyin Çavuş’un toplumu bilinçlendirmeye çalışmasına rağmen gerçekleri anlatma konusunda başarılı olamadık. Dün Çevre Platformu tarafından düzenlenen basın toplantısında bu konu bir kez daha gündeme geldi ve havadan biyolojik ilaçlamanın önemi vurgulandı. Teknik ve mali bilgiler de paylaşıldı.

Çam Kese Böceği ile mücadele için her hektar için yaklaşık 5 bin Euro gerektiği belirtildi. Havadan biyolojik mücadele için ise bu miktar 100 Euro olarak açıklandı. Bu durumun maliyet açısından değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Geçmiş yıllarda başarılı sonuçlar alınan mücadele neden durduruldu sorusu da cevap bekliyor.

Çam Kese Böceği ile mücadele konusunda Asım Vehbi, Kutlu Evren, Fikri Ataoğlu, Nazım Çavuşoğlu ve Dursun Oğuz’un yaptığı çalışmaların başarılı olduğu belirtildi. Ancak son dönemde yaşanan durumun nedenleri ve etkileri hala net değil. Bu konuda harekete geçilmesi ve yanlışların düzeltilmesi gerektiği vurgulandı.

Çevre Platformu’nun verdiği bilgilerin üzerine düşünüp, harekete geçme zamanı geldiğini düşünüyorum. Bu konuda herkesin bir araya gelerek doğru adımlar atması gerekiyor. Artık geçmişte yapılan hataların telafisi için birlik olma ve doğru kararlar alma zamanı geldi. Umuyorum ki bu konuda gerekli adımlar atılır ve ormanlarımızın korunması için gereken önlemler alınır.

29/02/2024 – 08:57

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Türk-Bir Başkanı Arıklı Belçika’da temaslarda bulundu

Temasları kapsamında Türk Dernekler Birliği’nde  4 Sivil Toplum Örgütü’nün temsilcileri ile bir araya gelen Arıklı,   …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir