23 Nisan 2024, Salı

Çam Kese Böceği Mücadelesinde Çevre Platformu Eylemlilik Başlatıyor: İşte Detaylar!

Çevre Platformu bugün saat 16.00’da Lefke-Çamlıköy yolunda, yarın da  saat 10.00’da Tarım Bakanlığı önünde protesto eylemi gerçekleştirmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Platform tarafından yapılan açıklamada, çam kese böceğine karşı verilen mücadelenin yetersiz kalmasının, böceğin halk sağlığına ve ormanlık alanlardaki doğal hayatın devamlılığına verdiği zarara dikkat çekmek amacıyla eylemlilik süreci başlatıldığı vurgulandı.

Ülkenin bitki örtüsünün büyük bir kısmının çam ağaçlarından oluştuğu belirtilen açıklamada, Kızıl Çam ağaçlarının yangınlar kadar Çam Kese Böceği hastalığı nedeniyle kuruyarak tehdit altında olduğu vurgulandı. Ormanlık alanların imara açılarak yok edildiği ve gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle oksijen kaynağı olan bu değerlerin yok olmasının kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Açıklamada, 2020 yılından sonra biyolojik ilaçlamaya son verilerek “ormanların kaderine terkedildiği” belirtilerek, geçen yıl uygulanan mücadelenin yetersiz olduğu ve hükümetin bu konuda gereken adımları atmadığına dikkat çekildi.

Platform tarafından yapılan uyarı ve diyalog çağrılarının sonuçsuz kalması üzerine eylemlilik sürecine başlanması kararı alındığı belirtilen açıklamada, Lefke’den başlayarak çevreye en çok zarar veren bölgelerde protesto eyleminin gerçekleştirileceği duyuruldu.

Eylemin Lefke’de buluşma ile başlayıp, Lefke-Çamlıköy yolunda devam edeceği ve yarın da Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde devam edeceği belirtildi. Eylemde, Bakan Hüseyin Çavuş Kelle’ye hediye takdim edileceği ve dumansız yangınlar karşısında destek çağrısında bulunuldu.

Çevre Platformu; Biyologlar Derneği, Dipkarpaz Çevre ve Sosyal Aktivite Derneği, KEMA Vakfı, Tabipler Birliği, Orman Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği ve Yeşil Barış Hareketi’nden oluşuyor.

Tarih: 29 Şubat 2024
Saat: 10:10

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

BRENT PETROL’DE SON DURUM 23 NİSAN 2024

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 87,13 dolardan işlem görüyor. Dün 87,25 dolara kadar yükselen Brent …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir