16 Nisan 2024, Salı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Atlılar Şehitliği’nde Şehitlerin Kimlik Tespiti İçin Kazı Çalışmalarını İnceledi: İşte Detaylar!

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından Atlılar Şehitliği’nde gerçekleştirilen kimlik tespiti kazı çalışmalarını yerinde incelemek üzere ziyarette bulundu. Kazı Başkanı Gülseren Baranhan ve Arkeolog ve Takım Lideri Çınar Karal tarafından bilgilendirilen Cumhurbaşkanı Tatar, 2015 yılında Muratağa’da yapılan çalışmalarda 88 şehidin tamamının çıkarıldığını ve kimliklendirildiğini öğrendi.

Atlılar’da geçen yıl temmuz ayında başlatılan çalışmalarda bugüne kadar 31 şehidin çıkarıldığı, geriye 6 kişinin kaldığı ve bu çalışmaların birkaç ay içerisinde tamamlanacağı bilgisini aldı. Cumhurbaşkanı Tatar, Kayıp Şahıslar Komitesinin Atlılar Şehitliği’nde gerçekleştirdiği kazı çalışmaları için büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, “Hristoludis’e, buna onay vermezsen toplantıya gelmem dedim” sözleriyle çabalarını dile getirdi.

Şehit ailelerine sabır dileyen Tatar, “Kıbrıs Türkü’nün yaşadığı acıları burada bir kez daha gözlemliyoruz. Sizlerin çabalarıyla herkesin ayrı ayrı mezarının olabilmesi ve dualarla anılmaları için çalışmalar devam ediyor” ifadelerini kullandı. Zor ve detaylı bir iş olduğunu vurgulayan Tatar, kazıda çalışan ekibe tüm şehitler adına teşekkür ederek, “Bugün bağımsızlığımız, özgürlüğümüz, devletimiz varsa bütün bunları bu insanlara borçluyuz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şehitlerin ruhlarının şad olması temennisinde bulunarak, “Onlar ilelebet kalbimizde müstesna yerlerini koruyarak yaşayacaklar” sözleriyle duygularını ifade etti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir