16 Nisan 2024, Salı

Cumhurbaşkanı Tatar: “Kıbrıs’ta İki Devletli Çözüm İstiyoruz, Eşitlik Temelinde!”

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs meselesindeki tutumlarını açıkladı. Berlin’deki Türkiye Büyükelçiliği’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Tatar, eşitlik temelinde iki devletli çözüm istediklerini belirtti. Tatar, “Anlaşma niyetimiz ‘evet’, ama eşitlik temelinde. Kıbrıs Türk’ünün egemenliği fevkalade önemli.” dedi.

Tatar, Kıbrıs meselesinde eşitlik temelinde iki devletli çözümü vurgulayarak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile (GKRY) müzakerelere yeniden başlayabilmek için çeşitli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, Akdeniz’deki doğal kaynakların araştırılması ve geliştirilmesi için eşitlik temelinde çalışmalara başlanması gerektiğini dile getirdi.

Egemenlik konusunda yeni bir anlayışın ortaya çıkması halinde devletler arası görüşmelere başlayabileceklerini belirten Tatar, “Devletler arası görüşmeler başlamazsa, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk toplumu olarak masaya oturduğumuzda sonuç alınamaz.” şeklinde konuştu.

Tatar, Avrupa’ya seslenerek, KKTC’nin pozisyonunu koruduğunu ve egemen eşitlik ilkesine bağlı kaldıklarını belirtti. Ayrıca, KKTC’nin daima var olacağını vurguladı.

Son olarak Tatar, Avrupalı eski siyasetçilerin GKRY’nin AB’ye katılmasını hata olarak gördüklerine dair yorumlara da tepki göstererek, “KKTC daima var olacak.” ifadelerini kullandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir