16 Nisan 2024, Salı

Cumhurbaşkanı Tatar’dan Rumların Halkı Azınlık Yapma Kararına Tepki!

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum tarafının Kıbrıs Türk halkına azınlık statüsü önerdiği ve Türkiye ile Türk askerini adadan uzaklaştırmaya çalıştığı konusunda uyarılarda bulundu. Tatar, bu kararın bütün hakları ve egemenliği yok saydığını belirterek, Rum tarafının Kıbrıs Türk halkını azınlık yapmayı hedeflediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, 4 Mart 1964 tarihli BM Güvenlik Konseyi kararının 60. yıl dönümünde Kıbrıs sorununu değerlendirdi. Tatar, o tarihten bu yana devam eden haksız ve siyasi kararlar nedeniyle Kıbrıs’ta adil bir çözümün engellendiğini ifade etti.

Tatar, Rum tarafının bu haksız karardan güç alarak Kıbrıs Türk halkının haklarını yok saydığını ve Türkiye ile Türk askerini adadan çıkarmaya çalıştığını belirtti. Ancak Tatar, bu tür dayatmalara asla boyun eğmeyeceklerini ve Türkiye’nin garantörlüğünden ve egemenliklerinden vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta egemen eşit iki ayrı devletin kurulması gerektiğini ve bu konuda yeni bir vizyon ortaya koyduklarını ifade etti. Tatar, BM Güvenlik Konseyi’ne ve tüm dünyaya çağrıda bulunarak, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüm için haksız ve siyasi kararların sonlandırılmasını istedi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir