14 Nisan 2024, Pazar

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre Kırşehir’de Kıbrıs Türklerinin Haklı Mücadelesi Hakkında Konferans Verdi!

Kırşehir’de ziyaretlerine devam eden Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Ahi Evran Üniversitesi’nde “Dünden Bugüne Kıbrıs Türklerinin Haklı Mücadelesi” başlıklı konferans verdi. Üniversitenin Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda gerçekleşen konferansa Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara ve il yöneticilerinin yanı sıra, Üniversite yönetimi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Meclis Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, konferans saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kıbrıs Türklerinin adada verdiği mücadeleyi anlatan bir sinevizyon gösterimiyle devam etti. Meclis Başkanı Zorlu Töre, konuşmasında Türk dünyasını aldatmaya kimsenin cesaret edemeyeceğini belirtirken, egemenlikten ve istiklalden asla vazgeçilmeyeceğini vurguladı.

Töre, Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde olmanın önemine değinerek, Kıbrıs’taki hak ve menfaatlerin her zaman korunacağını söyledi. Uluslararası çevrelerin Kıbrıs konusundaki taleplerine karşı çıkan Töre, Türk milletinin birlik ve beraberliğinin en güçlü teminat olduğunu belirtti.

Konferansın sonunda Başkan Töre’ye Üniversite yönetimi tarafından “Üstün Hizmet Ödülü” takdim edildi. Ayrıca Töre, Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği’ni ziyaret ederek şehit kabirlerine çiçek bıraktı ve dua okudu. Şehit Aileleri ve Muharip Gaziler Derneği’nde şehit aileleriyle bir araya gelen Töre, Ankara ve Kırşehir temaslarını tamamlayarak yarın öğle saatlerinde KKTC’ye dönmesi bekleniyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir