14 Nisan 2024, Pazar

Denktaş, Brüksel’e Sesleniyor: “Kıbrıs’ın Haklarını Haykıralım”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucu liderlerinden Rauf Raif Denktaş, katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Denktaş, 1960 Cumhuriyeti anayasasının hala geçerliliğini koruduğunu hatırlatarak, Kıbrıs Türk tarafı olarak haklarının ve garantilerin devam ettiğini vurguladı. Denktaş, Brüksel’e parlamenterler göndererek haklarını daha etkin bir şekilde savunmaları gerektiğini söyledi. Avrupa Birliği’nin Kıbrıs sorununu iç sorun olarak görmesine karşı çıkarak, bunun yanlışlığını hatırlatmanın önemine değindi.

BM’nin atadığı temsilcinin bir fırsat olduğunu belirten Denktaş, Kıbrıs sorununun 60 yıldır çözülememesine rağmen nedenlerini BM Genel Sekreterine aktarmanın önemli olduğunu ifade etti. Denktaş, Annan Planı’na evet diyen tarafın cezalandırılırken, hayır diyen tarafın ödüllendirildiğini ve bu eşitsizliğin çözümsüzlüğü artırdığını söyledi.

Kolektif liderlik anlayışını önemsediğini belirten Denktaş, tüm kararların ortak verildiği bir yapı üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Mevcut liderlik boşluğuna da değinen Denktaş, liderliğin yeni dinamikler ve mücadeleler gerektirdiğini söyledi.

Sistemsel problemlerin ülkedeki sorunların temelinde olduğunu belirten Denktaş, parlamenter sistemin parti başkanları sistemine dönüştüğünü ve başkanlık sisteminin gerekliliğini vurguladı. Denktaş, Kıbrıs sorununun ekonomik yakınlaşmayla çözülebileceğini ve hidrokarbon kaynaklarının önemine değindi.

Denktaş, gençlerin umutsuzluğunu gidermek ve ülkeyi daha iyi bir yere taşımak için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Akademisyenler, iş insanları ve gençlerden oluşan bir ekip ile ortak bir politika oluşturarak ülke sorunlarına çözümler aradıklarını ifade etti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir