14 Nisan 2024, Pazar

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada BM Barış Gücü’nün 60 yıllık başarısızlığı eleştirildi!

Kıbrıs’ta 60 yıldır faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler Barış Gücü, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sadece statüko bekçiliği yapmakla sınırlı kaldığı belirtildi. Bakanlık, 4 Mart’ı “meşru haklarımızın elimizden alındığı tarihin simgesi” olarak nitelendirdi.

Bakanlığın BM Barış Gücü’nün adaya gelişinin 60. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Rumlarının adayı kan gölüne çevirdiği ve Kıbrıs Türk halkına yapılan mezalime son vermek amacıyla görevlendirilen BM Barış Gücü’nün asıl hedefine ulaşamadığı vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi’nin 186 sayılı kararının, Kıbrıs meselesine yanlış bir çözüm getirdiğini ve sorunu daha da karmaşık hale getirdiğini belirtti. Açıklamada, Kıbrıs Türk halkının yaşadığı zorluklara da değinilerek, BM Barış Gücü’nün bu mezalime karşı etkisiz kaldığı ifade edildi.

Aynı zamanda, Kıbrıs Türk halkının yaşadığı zulme son veren tek tarafın 1974’te müdahale eden Türkiye Cumhuriyeti olduğu vurgulandı. Açıklamada, Türkiye’nin müdahalesiyle ada üzerinde barışın sağlandığına dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca, BM Barış Gücü’nün faaliyetlerinin yasal zemine oturtulması için girişimlerin devam edeceği belirtildi. Güvenlik Konseyi kararlarında hala “Kıbrıs Hükümeti”ne atıfta bulunulmasına rağmen, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin rızasının alınmamasına rağmen BM Barış Gücü’nün faaliyetlerine izin verildiği ifade edildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir