14 Nisan 2024, Pazar

Dışişleri Bakanlığı’ndan sert açıklama: BM Barış Gücü’nün 60. yılında gerçekler ortaya konuldu!

Dışişleri Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’nün adaya konuşlanmasının 60. yılı dolayısıyla resmi bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, Kıbrıs Rumlarının adayı kan gölüne çevirerek Kıbrıs Türk halkına karşı uyguladığı mezalime son vermek amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 4 Mart 1964 tarih ve 186 sayılı kararı ile görevlendirilen Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne vurgu yapıldı. 60 yıllık süre içerisinde barışın tesis edilemediği ve sadece statükonun korunduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, 186 sayılı kararın yanlış bir teşhis konmasına neden olduğu ve Kıbrıs meselesinin karmaşık bir hal almasına yol açtığı ifade edildi. Kıbrıs meselesindeki statü sorununun bu kararın bir sonucu olduğuna dikkat çekildi.

1963-1974 yılları arasındaki karanlık dönemde Kıbrıs Türk halkının yaşadığı mezalimin BM Barış Gücü tarafından gözlemlenip raporlandığı ancak sonuç alınamadığı belirtildi. Bu dönemde Kıbrıs Türk köylerinin uluslararası toplumun gözü önünde yok edildiği vurgulandı.

Açıklamada devam edilerek, Kıbrıs Türk halkının yaşadığı mezalimi sona erdiren ve bugün hala barışı sağlayan tek tarafın 1974 yılında müdahale eden Türkiye Cumhuriyeti olduğu belirtildi. BM Barış Gücü’nün varlığının adada meşru hakların gasp edildiği bir sembol olduğu vurgulandı.

Son olarak, BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasına ilişkin alınan kararlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin rızasının alınmamasına rağmen, misafirperverlik çerçevesinde faaliyetlerine devam ettiği ve bundan sonra da yasal zeminde faaliyetlerine devam edeceği belirtildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir