16 Nisan 2024, Salı

“Egemen Eşit İki Devletli Çözüm Modeli Destekleniyor” – Cumhurbaşkanı Tatar’dan Açıklamalar, Anavatan Türkiye Tarafından Destekleniyor

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Berlin’de gerçekleştirdiği ziyaretlerde yaptığı açıklamalarda, Kıbrıs sorununun sadece kuru gürültü ve dışarıdan yapılan nutuklar ile çözülemeyeceğini belirtti. Tatar, egemen eşit iki devletli bir çözüm modelini benimsediklerini ve bu yeni siyasetlerinin Anavatan Türkiye tarafından da desteklendiğini vurguladı. Berlin’deki temasları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’i ziyaret eden Tatar, basına kapalı yapılan ziyaretin ardından basın mensuplarıyla bir araya gelerek Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri aktardı.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı, İngiltere’nin Kıbrıs’ı ilhak ettiğini ve 37 senelik İngiliz sömürge döneminde adaya olağanüstü bir Rum nüfusun aktarıldığını, Türk nüfusunun ise azaltıldığını dile getirdi. Tatar, Rum-Yunan ikilisinin büyük Yunanistan hayaliyle mücadele ettiklerini ve Kıbrıs Türklerinin katliama karşı direndiklerini anlattı. 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı ile adaya barış ve huzur getirildiğini belirten Tatar, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın Kıbrıs davasına verdiği önemi vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta federal çatıda bir anlaşmanın artık mümkün olmadığını belirterek, Kıbrıs Türkü’nün maruz kaldığı haksız ambargoların insan haklarına aykırı olduğunu söyledi. Kıbrıs Türk ve Rum tarafının attığı iki imza ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğunu hatırlatan Tatar, Kıbrıs Türk Halkı’na yapılan büyük haksızlıklara dikkat çekti. Ayrıca, Tatar Alman Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in Rum tarafını ziyaretini eleştirdi.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin garantörlüğü ve Türk askerinin adadaki varlığından vazgeçmeyeceklerini belirterek, egemen eşitlik ve uluslararası eşit statünün kabulüyle yeni müzakerelere başlayacaklarını ifade etti. Tatar, ülke sporcularına uygulanan engellemeleri bu yüzyılda kabul edilemez olarak nitelendirirken, çağ dışı engelleme ve ambargoların kaldırılmasını beklediğini dile getirdi. Berlin’de bulunan Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun da katıldığı ziyarette, Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının taleplerini ve haksızlıklarını dünya gündemine taşımak için çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir