15 Nisan 2024, Pazartesi

Embargoed! ve BTCA’dan Kıbrıs Türk Halkına Çağrı: “Tecrit Son Bulmalı!”

Embargoed! ve BTCA bugün yapacakları ortak açıklamada, Kıbrıs Türk halkını 60 yıl sürecek ambargolara mahkûm eden ve İngilizler tarafından kaleme alınan 186 sayılı BM kararının kabul edilişinin 60. yıl dönümüne dikkat çekecekler. Ayrıca, düzenleyecekleri eylemde Kıbrıs Türk halkının insanlık dışı bir şekilde tecrit edilmesine son verilmesi çağrısında bulunacaklar.

İki grup tarafından yapılan ortak açıklamada, “186 sayılı BM kararı konusunu İngiliz parlamenterlerin ve milletvekillerinin dikkatine sunmayı amaçlarken, Birleşik Krallık hükümetini 186 sayılı BM kararının iptal edilmesine yardımcı olmaya ve Kıbrıs Türk halkının 60 yıllık eşitsizliğini ve uluslararası izolasyonunu sona erdirmeye çağıracaklarını” belirtti.

Embargoed! ve BTCA’in ortak açıklamasında, BM’nin 186 sayılı kararının uzun vadede Kıbrıslı Türkleri olumsuz etkilediği ve onları ikinci sınıf vatandaş haline getirdiği vurgulandı. Kıbrıslı Türklerin dünya ile doğrudan ticaret, seyahat ve iletişim kurmalarının engellenmesinin, onları uluslararası siyasi platformlarda temsil etme ve uluslararası etkinliklere katılma hakkını kısıtladığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, İngiltere’nin BM’nin 186 sayılı kararının Kıbrıs’ı ve özellikle Kıbrıslı Türkleri olumsuz etkilediğini kabul etmesi ve 60 yıllık hatasını düzeltmesi gerektiği belirtildi. BM’nin 186 sayılı kararının Kıbrıslı Rumları tek meşru hükümet olarak gösterdiği ve Kıbrıslı Türkleri dışladığı vurgulanarak, kararın yeniden değerlendirilmesi ve kaldırılması çağrısı yapıldı. Kıbrıs Türk halkının tecrit edilmesine son verilmesi gerektiği dile getirildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir