15 Nisan 2024, Pazartesi

Erdoğan, Filistin davasında uluslararası toplumu göreve çağırdı

Türkiye Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve uluslararası statüsünün tescili için çalışmaların yoğunlaştığını belirtti. Uluslararası toplumun, Filistin devletinin kurulmasıyla Filistin halkına olan borcunu ödeyebileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı, İsrail’in yıkım politikalarına karşı çıktı. Uluslararası toplumu Gazze’ye ve Filistin davasına sahip çıkmaya davet eden Erdoğan, Türkiye’nin Filistin’e destek vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Balkanlar’ı barış, istikrar ve refahın hakim olduğu bir coğrafya olarak gördüklerini ifade ederek Türkiye’nin Yüzyılının hedeflerine kararlılıkla ilerlediğini dile getirdi. Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin tescili için çabaların arttığını kaydeden Erdoğan, Orta Asya ile işbirliğinin güçlendiğine dikkat çekti. Türk Devletleri Teşkilatı aracılığıyla Türk dünyasının birlikte daha güçlü hale gelmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Erdoğan, Karabağ’ın 30 yıllık işgalinin sona ermesiyle Ermenistan ile normalleşme sürecini sürdüreceklerini ve Afrika ile Latin Amerika ülkeleriyle işbirliğini artıracaklarını söyledi. Diplomasi Forumu’nda, ülkeler arasındaki küresel sorunlara ve sınamalara dikkat çekilirken, lider diplomasisinden örneklerin yer aldığı özel bir video sunuldu.

Antalya Diplomasi Forumu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve birçok devlet ve hükümet başkanının katılımıyla gerçekleşti. Videoda, İsrail’in Gazze’deki katliamları, Rusya-Ukrayna savaşı, küresel iklim krizi ve doğal afetlerin yanı sıra diplomasinin önemi vurgulandı. Erdoğan, daha adil bir dünya için çalışmaktan geri durmayacaklarını ve liderliklerini sürdüreceklerini vurguladı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Şiddetten teminata bağlanmıştı, uyuşturucudan tutuklandı!

Eşini darbettiği gerekçesiyle tutuklanıp, teminatla serbest bırakıldıktan sonra uyuşturucuyla yakalanan Cafer Çardak yeniden mahkemeye çıkarıldı. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir