16 Nisan 2024, Salı

Esnafa Müjdeli Haber: Finansal Destek Kredisi Limiti 750 Bin Liraya Çıkarıldı!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat tarafından yapılan açıklamada, birkaç ay önce 500 bin liradan 650 bin liraya yükseltilen esnafa finansal destek kredisinin limitinin 750 bin liraya çıkarıldığı müjdesi verildi. Bu gelişmeyi duyuran Bolat, esnaf başına verilen limitin arttığını ve bu kredilerin Ticaret ve Sanayi Odaları üzerinden alınabileceğini belirtti. 5 yıl vadeli ve %25,5 maliyetle sağlanan bu kredilerin, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) aracılığıyla sunulduğu ifade edildi.

Öte yandan, Bolat 2023 yılı milli geliri hakkında da açıklamalarda bulundu. 2002 yılında Türkiye’nin milli gelirinin 238 milyar dolar olduğunu hatırlatan Bolat, 2023 yılında bu rakamın 1 trilyon doların üzerine çıkmasını beklediğini belirtti. Kişi başına milli gelirin de önemine değinen Bakan, 2002 yılında 3 bin 608 dolar olan bu rakamın şu an 12 bin 670 dolar olduğunu vurguladı. Ayrıca Bolat, Türkiye’nin ihracatında da önemli artışlar yaşandığına dikkat çekerek, 1980’de 1000 adet ihracatçı ile 25 bin şirket ve esnafın olduğu dönemden, bugüne 140 bin ihracatçı ve 256 milyar dolarlık bir ihracatın gerçekleştiğini belirtti.

Son olarak, Türkiye’de istihdam rakamlarına da değinen Bolat, 2002 yılında 19 milyon olan istihdam sayısının, 2023 yılında 32 milyona yükseldiğini açıkladı. 21 yılda 13 milyonluk net istihdam artışı sağlandığını belirten Bakan, Türkiye ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü ve istihdamda da önemli artışlar kaydedildiğini aktardı. Tüm bu gelişmelerin, Türkiye’nin ekonomik olarak güçlenmesine ve esnaf ile sanayicinin desteklenmesine katkı sağladığı vurgulandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan Müjdeli Kredi Haberi: Limit Artışı Geldi!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, habirehaber.com üzerinden yaptığı açıklamada, kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla verilen kredilerde limit …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir