14 Nisan 2024, Pazar

Gazimağusa’da Seminerle Tüketici Güvenliği ve Piyasa Gözetimi Konuşuldu

Gazimağusa’da son zamanlarda gıda ürünleri haricindeki ürünlerle ilgili tüketici ve ürün güvenliği konusunda önemli bir seminer düzenlendi. Tüketici Bilinci ve Hakları Derneği ile Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Avrupa Birliği Yardım Programı tarafından desteklenen Piyasa Gözetimi Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında gerçekleştirilen seminerde piyasa gözetimi ve CE işaretinin önemine vurgu yapıldı.

MSCD tarafından yapılan açıklamada, projenin oyuncak, tekstil ve ev aletleri gibi gıda dışı ürünlerin denetlenmesinde Avrupa standartlarının entegre edilmesi üzerine odaklandığı belirtildi. Tüketicilerin, işletmelerin ve Kıbrıs’ın iki toplumu arasındaki Yeşil Hat Ticareti açısından güvenli ve rekabetçi bir piyasanın önemine dikkat çekildi.

Tüketici Bilinci ve Hakları Derneği Başkanı Nuray Kemal, gıda dışı ürünlerde piyasa gözetim sisteminin daha etkin olabilmesi için tüketici örgütlerinin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini vurguladı. Dernek yönetim kurulu üyesi Gülyüz Debeş ise etiketleme ve CE işareti konularında önemli bilgiler paylaştı ve bilinçli alışverişin püf noktalarını anlattı.

AB Projesi Ekip Başkanı Francesco Apruzzi, tüketicilerin geri bildirimleri ve piyasa gözetimine yönelik şikayetleriyle piyasa denetiminde önemli bir role sahip olduklarını ifade etti. Proje yetkilisi Atakan Baştürk ise piyasa gözetimi sistemi, ürün güvenliği ve tüketicinin korunmasına yönelik alınacak tedbirler hakkında detaylı bilgi verdi ve CE işaretinin önemini vurguladı.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Piyasa Gözetimi Kapasite Geliştirme Projesi’nin temel amacının, piyasa gözetimine ilişkin AB standartları ve teknolojileri hakkında tüketicileri ve denetleme kurumlarını bilgilendirmek olduğu belirtildi. CE işareti ise Avrupa Ekonomik Alanı içinde satılan ürünlerin uygunluk standartlarını gösteren bir işaret olarak öne çıktı. Kıbrıs Türk toplumunda ve genel olarak Kıbrıs ve AB’de dolaşan birçok ürün için CE işaretinin zaten bir gereklilik olduğu belirtildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir