16 Nisan 2024, Salı

Gazimağusa’da Tüketici ve Ürün Güvenliği Semineri Düzenlendi – İşte Detaylar!

Gazimağusa’da gıda ürünleri dışında kalan ürünlerde tüketici ve ürün güvenliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bir seminer düzenlendi. Tüketici Bilinci ve Hakları Derneği ile Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Avrupa Birliği Yardım Programı tarafından finanse edilen Piyasa Gözetimi Kapasite Geliştirme Projesi’nin (MSCD) ortak çalışması olan seminerde piyasa gözetimi ve CE işaretinin önemi vurgulandı.

MSCD tarafından yapılan açıklamada, projenin oyuncak, tekstil ve ev aletleri gibi gıda dışı ürünlerin denetlenmesinde Avrupa’daki uygulamaların entegre edilmesi üzerine çalışıldığı belirtildi. Seminerde tüketici, çevre ve halk sağlığının korunması ile güvenli ve rekabetçi piyasanın önemine dikkat çekildi.

Tüketici Bilinci ve Hakları Derneği Başkanı Nuray Kemal, piyasa gözetim sisteminin daha etkin olabilmesi için tüketici örgütlerinin önemli bir rol üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Dernek yönetim kurulu üyesi Gülyüz Debeş ise etiketleme ve CE işareti konularında bilgi verdi ve bilinçli alışverişte dikkat edilmesi gereken unsurları açıkladı.

AB Projesi Ekip Başkanı Francesco Apruzzi, tüketicilerin geri bildirimleri ve piyasa denetimine ilişkin yapılan şikayetlerin önemli olduğunu belirterek piyasa denetiminde tüketicilerin aktif bir rol oynadığını ifade etti.

Proje yetkilisi Atakan Baştürk ise piyasa gözetimi sistemi, ürün güvenliği ve tüketicinin korunması için alınan tedbirler hakkında detaylı bilgi verdi. CE işaretinin önemini vurgulayan Baştürk, Avrupa’daki iyi uygulamaları örneklerle açıkladı.

Seminerde CE işaretinin, Avrupa Ekonomik Alanı içinde satılan ürünlerin sağlık, güvenlik ve çevre koruma standartlarına uygunluğunu gösteren bir işaret olduğu belirtildi. CE işaretine sahip bir ürünün, AB güvenlik, sağlık ve çevre koruma gerekliliklerini karşıladığının kabul edildiği belirtildi. Ürün gamı geniş olmakla birlikte elektronikten oyuncaklara, tıbbi cihazlardan inşaat ürünlerine kadar birçok ürün için gereklidir.

Sonuç olarak, Kıbrıs Türk toplumu ve AB genelinde dolaşan ürünler için CE işaretinin önemli bir gereklilik olduğu vurgulandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir