14 Nisan 2024, Pazar

Gazze’de 10 Çocuk Açlıktan Öldü: DSÖ ve BM’den Çağrı Yükseldi

Gazze’de yaşanan açlık kriziyle ilgili önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Christian Lindmeier, hastaneden gelen bir kayıtta 10 çocuğun açlık nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu acı verici durumu BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci ve BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke de değerlendirdi.

Gazze’de 100’den fazla sivilin insani yardım beklerken İsrail’in saldırısına uğradığını belirten Laerke, bu yardım tırlarının BM koordinasyonunda olmadığına dikkat çekti. Özellikle Gazze’nin kuzeyinde gıda güvenliğinin tehlikeye girdiğine vurgu yapan Laerke, eğer durum değişmezse kıtlığın kaçınılmaz hale gelebileceğini söyledi.

DSÖ Sözcüsü Lindmeier ise resmi kayıtlarda 10 çocuğun açlıktan öldüğünün belirtildiğini aktardı. Ancak resmi olmayan rakamların daha yüksek olabileceğine dikkat çeken Lindmeier, Gazze’deki sağlık sisteminin zor durumda olduğunu ve tüm yaşam hatlarının kesildiğini ifade etti.

Gazze’deki acil insani ateşkese ihtiyaç olduğunu vurgulayan BM yetkilileri, özellikle kıtlık riski altındaki bölgede yaşanan insanlık dramının sona erdirilmesi gerektiğini dile getirdi. Gazze’de yaşanan vahşi saldırıların kınandığı ve uluslararası toplumun bu konuda harekete geçmesi gerektiği belirtildi. Bu acı verici durumun sona erdirilmesi için tüm tarafların iş birliği yapması gerektiği vurgulandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir