14 Nisan 2024, Pazar

Gıda Mühendisleri Uyarıyor: Tağşiş Tehlikesi İçin Acil Çözüm!

Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Başkanı Beste Öymen, gıda sektöründe tağşişin oluşturduğu risklere dikkat çekti. Öymen, bu risklerin önüne geçmek için Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı dairelerde gıda mühendislerinin istihdam edilmesi gerektiğini belirtti.

Öymen yaptığı yazılı açıklamada, gıda güvenliğinin önemine vurgu yaparak küresel gıda fiyatlarındaki artış ve firmalar arasındaki rekabetin etkisiyle gıda hilelerinin yaygınlaştığını dile getirdi.

Son zamanlarda ortaya çıkan zeytinyağı ürünlerindeki tağşişe işaret eden Öymen, bu durumun sağlık açısından riskli olduğunu vurguladı.

“Güvenli gıda üretimi, doğru bir gıda güvenliği sistemi ile mümkündür. Ülkemizde gıda güvenliğinin bir parçası olan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı dairelerde hiçbir gıda mühendisinin istihdam edilmediğini” belirten Öymen, “Gıdalardaki denetimlerin gıda bilimi eğitimi almış gıda mühendisleri ile birlikte yapılması gerekmektedir. İlgili dairelerin teşkilat yasalarında gerekli değişikliklerin hızlı bir şekilde yapılarak gıda mühendislerinin istihdam edilmesi önemlidir. Ülke insanlarının yeterli ve güvenilir gıda tüketmesini sağlamayan ülkelerin daha fazla sağlık harcamaları yapmak zorunda kaldığı bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir