15 Nisan 2024, Pazartesi

HAKSEN Başkanı Erşangil: “Zamlar ve Değer Kaybı Halkı Yoksullaştırıyor, Meclis HP Kararını Uygulasın!”

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) Başkanı Salih Erşangil, son dönemde tüp gazdan ekmeğe, akaryakıttan gıdaya kadar her alanda zamların hız kesmeden arttığını ifade etti. Erşangil, maaşlara yapılan artışların kısa sürede tüketici fiyatlarındaki artışlarla sıfırlanmasının vatandaşların alım gücünü olumsuz etkilediğini belirtti.

Yükselen hayat pahalılığı, artan zamlar ve Türk Lirası’nın değer kaybı karşısında halkın alım gücünün giderek azaldığını vurgulayan Erşangil, Meclis’te hala bekletilen Hayat Pahalılığı’nın maaşlara yansıtılması kararının bir an önce alınması gerektiğini dile getirdi.

Erşangil, yazılı açıklamasında, ekonomik krizden çıkmanın sadece maaş artışlarıyla olmayacağını belirterek, bazı örgütlerin yıllardır ultra zengin kesimden ‘servet vergisi’ alınması çağrısında bulunduğunu hatırlattı. Erşangil, pandemi döneminde yapılan bu çağrının dikkate alınmamasının krizi derinleştirdiğine dikkat çekerek, vatandaşın krizin bedelini ödemesinin adil olmadığını vurguladı.

Hükümete seslenen Erşangil, artan ekonomik kriz karşısında daha fazla vakit kaybedilmemesi gerektiğini ve Meclis’te bekleyen Hayat Pahalılığı kararını uygulayarak, ‘servet vergisi’ni hayata geçirerek vatandaşları koruma altına alması gerektiğini ifade etti. Son olarak Erşangil, ultra zengin kesimin zenginleşirken vatandaşın zor durumda olduğunu ve krizin faturasının tek başına vatandaşa kesilmesine karşı olduklarını belirtti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir