16 Nisan 2024, Salı

İngiltere’de Kıbrıslı Türklere Ambargo: Parlamento Önünde Eylem!

İngiltere merkezli insan hakları grubu Embargoed! ve Britanya Kıbrıs Türk Derneği (BTCA), İngilizler tarafından kaleme alınan ve Kıbrıslı Türkleri 60 yıldır ambargolarla karşı karşıya bırakan BM kararının kabul edilişinin 60. yıl dönümünü Londra’da yapacakları bir eylemle protesto edecek. Bugün saat 12.00’de (KKTC saati ile 14.00) İngiltere Parlamentosu önünde gerçekleştirilecek olan eylemde Kıbrıs Türk halkının insanlık dışı bir şekilde tecrit edilmesine son verilmesi çağrısında bulunulacak.

Embargoed! ve BTCA tarafından yapılan ortak açıklamada, “4 Mart 2024, Kıbrıs Türk halkını 60 yıl sürecek ambargolara mahkûm eden ve İngilizler tarafından kaleme alınan 186 sayılı BM kararının kabul edilişinin 60. yıl dönümüdür” denilerek, eylemde 186 sayılı BM kararının iptal edilmesi ve Kıbrıs Türk halkının uluslararası izolasyonunun sona erdirilmesi talebinde bulunulacak.

Eylemde, İngiliz parlamenterlerin ve milletvekillerinin dikkatine sunulacak olan 186 sayılı BM kararı konusunda Birleşik Krallık hükümetinin adım atmaya ve eşitsizliğin sona erdirilmesi için çaba harcamaya çağrılacağı belirtildi. Ayrıca, BM kararının Kıbrıs Türklerine zarar verdiğini kabul ederek 60 yıllık hata için düzeltme yapılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Açıklamada, BM’nin 186 sayılı kararının Kıbrıslı Türkleri geri kalan dünyadan izole ettiği ve uluslararası etkinliklere katılımlarını engellediği ifade edildi. Kıbrıslı Türklerin uluslararası siyasi platformlarda temsil edilmeleri ve ticaret, seyahat iletişim olanaklarından faydalanmalarına engel olduğu da belirtildi. Ayrıca, Birleşik Krallık ve BM’nin Kıbrıs Türk halkının yaşadığı eşitsizliği sonlandırması gerektiği vurgulandı.

Son olarak açıklamada, BM’nin 186 sayılı kararının yanlış olduğu ve Kıbrıs Türk halkının insanlık dışı bir şekilde tecrit edilmesine son verilmesi gerektiği dile getirildi. Kararın Kıbrıslı Rumları tek meşru hükümet olarak göstererek Kıbrıs Türklerini izole ettiği ve bu kararın derhal sona erdirilmesi çağrısında bulunuldu. Öte yandan, eylemde 186 sayılı BM kararının yeniden değerlendirilmesi ve herhangi bir önkoşul olmadan sonlandırılması talep edilecek.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir