15 Nisan 2024, Pazartesi

İtalya’da tutuklanan avukat serbest kaldı: KKTC için önemli bir kazanım!

Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan son gelişmeler KKTC İnsan Hakları Derneği tarafından değerlendirildi. Dernek Başkanı Hasan Y. Işık, Kıbrıslı Türk Avukat Akan Kürşat’ın İtalya’da tutuklanıp Güney Kıbrıs’a iade edilerek serbest bırakılmasının siyasi ve hukuki açıdan önemli bir kazanım olduğunu belirtti. Önceki gün davada tek tanık olan kişinin vefat etmesi ile ilgili olarak da açıklamalarda bulundu.

Işık, yazılı açıklamasında Avrupa ve ABD mahkemelerinin kararlarına atıfta bulunarak Kıbrıslı Rumların kuzeye geri dönüş hakkının olmadığını belirtti. Avukat Akan Kürşat davasının AİHM ve ABD Federal Mahkemelerinin kararlarını teyit ettiğini vurgulayan Işık, derneğin bu durumu siyasi ve hukuksal alanda KKTC için önemli bir kazanım olarak gördüğünü ifade etti.

Bu gelişmelerin ardından KKTC’de insan hakları konusunda daha sağlam adımlar atılacağı ve ülkenin haklarının korunması için çalışmaların artacağı öngörülüyor. Bu süreçte dernek olarak ellerinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceklerini belirten Hasan Y. Işık, benzer durumlarda da gerekli mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin haklarının korunması adına dernek olarak ellerinden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Işık, bu konuda gerekli adımların atılması gerektiğini vurgulayarak KKTC’nin uluslararası alanda hak ettiği yeri alabilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Son olarak, KKTC İnsan Hakları Derneği olarak Kıbrıs sorununun çözümüne ve adaletin sağlanmasına yönelik çalışmalarının süreceğini ve halkın haklarını savunmaya devam edeceklerini belirtti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Oğuz: Türkiye’ye giremeyen yurttaşlarla ilgili bilgi istendi, gerekli açıklama yapılacak

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye’ye giremeyen yurttaşlar ile ilgili yaptığı açıklamada, bu konunun gündeme getirildiğini, bilgi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir