16 Nisan 2024, Salı

Kadına Şiddeti Konu Alan Komedi Oyunu “Shakespeare’in Şen Kadınları” Arabahmet Kültür Evi’nde sahnelenecek

Baraka Kültür Merkezi, kadına yönelik şiddetle mücadele eden ve her bölge için sığınmaevi talebini yükselten bir kuruluş olarak biliniyor. Nazen Şansal’ın yazdığı ve kolaylaştırıcılığını yaptığı “Shakespeare’in Şen Kadınları” adlı oyunda Feray Karahüseyin Ergin, Merin Olgun, Muhammed Said Alpsoy, Serap Kızıl ve Şifa Alçıcıoğlu rol alıyor. Oyunun özgün müzikleri ise Sol Anahtarı müzik topluluğu ile Müzisyen Ahmet Güvenler tarafından hazırlandı.

Oyunun geliri, ülkedeki tek sığınmaevi olan Lefkoşa Belediyesi’ne ait sığınmaevine bağışlanacak. Bu anlamlı adım, kadına yönelik şiddetle mücadelede Baraka Kültür Merkezi’nin ne kadar duyarlı olduğunu gösteriyor. “Shakespeare’in Şen Kadınları”, Romeo ve Juliet, Venedik Taciri, Macbeth, Hırçın Kız gibi oyunlardaki kadın karakterlerin ve soytarı tiplemelerinin bir araya geldiği bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyun, ataerkiyi sorgulamanın yanı sıra günümüz emek dünyasının sorunlarına da ışık tutuyor ve kara komedi türünde bir eser olarak “mor” komedi olarak tanımlanıyor.

Oyun, 9 Mart’tan itibaren sadece mart ayı boyunca salı ve cumartesi akşamları saat 20.00’de Arabahmet Kültür Evi’nde seyirciyle buluşacak. Dayanışma biletleri 30 TL olarak belirlenmiş olup Khora Kitap Cafe’den veya oyun günleri 19.30’dan itibaren kapıdan temin edilebilecek. Oyunun yaş sınırı 12+ olarak belirtilirken, yetişkinlere hitap ettiği ve 12 yaş üzeri tüm tiyatro severleri beklediği vurgulanıyor.

Baraka Kültür Merkezi, “Shakespeare’in Şen Kadınları”nın gerçekleşmesinde kostüm desteği için Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’na, maddi katkılar için ise Kültür Dairesi’ne teşekkürlerini iletiyor. Bu önemli iş birlikleri, tiyatro dünyasında ve kadına şiddetle mücadelede farkındalık yaratmada önemli bir rol oynuyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir