16 Nisan 2024, Salı

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar: “Haksız Ambargolara Maruz Kalıyoruz, Bu İnsan Haklarına Aykırı”

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, federal çatıda bir anlaşmanın artık mümkün olmadığını vurgulayarak, Kıbrıs Türk halkının maruz kaldığı haksız ambargoların insan haklarına aykırı olduğunu dile getirdi. Berlin’deki temasları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’i ziyaret eden Tatar, basın mensuplarıyla bir araya gelerek Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri paylaştı.

Tatar, İngiltere’nin Kıbrıs’ı ilhak etmesi sonucunda adaya olağanüstü bir Rum nüfusun aktarıldığını ve Türk nüfusunun azaltıldığını belirtti. 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı’nın ada halkına barış ve huzur getirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı, Kıbrıslı Türklerin Rum-Yunan ikilisinin büyük Yunanistan hayaliyle mücadele ettiğini ve Annan Planı’na rağmen haksızlığa uğradığını söyledi.

“Egemen eşitlik olmayan bir anlaşma yazıya yazılmış gibidir” diyen Tatar, sıfır asker ve sıfır garantörlüğün Kıbrıs Türkü için kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin garantörlüğü ve askerinin adadaki varlığından vazgeçmeyeceklerini belirtti. Ayrıca, uluslararası eşit statüye dayanan egemen eşit iki devlet temeline dayanan bir çözüm modeliyle yeni müzakerelere başlayacaklarını sözlerine ekledi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir