20 Nisan 2024, Cumartesi

Kıbrıs Türk Toplumuna Omurga Sağlığı Eğitimi: İlkokul Çocuklarına Verilen Hayati Dersler

Kıbrıs Türk Omurga Sağlığı Derneği, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve ilkokul çağındaki çocukların ve özel gelişen bireylerin omurga sağlığını korumayı hedefleyen bir projeyi hayata geçiriyor. Proje kapsamında Lefkoşa bölgesinde bulunan 2 okul ziyaret edilerek, “Temel Beden Farkındalığı Terapileri” temelli eğitimler verildi. Kasım ayında Gönyeli, Şht. Tuncer İlkokulları’nda gerçekleştirilen eğitimlerde toplam 670 öğrenciye “Koruyucu Omurga Sağlığı” seminerleri ve egzersizler verildi.

Projenin hedefi, 8-11 yaş aralığındaki çocuklara omurga sağlığı eğitimleri sunarak skolyoz ve kifoz gibi erken dönem omurga problemlerinin önüne geçmek ve farkındalık oluşturmaktır. Eğitimlerde, uzman fizyoterapistler eşliğinde öğrencilere çanta taşıma teknikleri, tablet/telefon kullanımı esnasında omurga sağlığının nasıl korunabileceği ve günlük hayatta yapabilecekleri egzersizler öğretilmektedir.

Proje kapsamında öğretmenlere de omurga farkındalığı konularında eğitim verilerek öğrencilere beden farkındalığı egzersizleri uygulamaları öğretilmektedir. Eğitimler ilerleyen günlerde Lefke, Güzelyurt ve Girne bölgelerinde devam edecek ve toplamda 3 bin ilkokul çağındaki çocuğa ve 200 özel gelişen bireye ulaşmayı hedeflemektedir. Projeyle ilgili detaylı bilgi almak isteyenler, Proje Koordinatörü Münevver Özakalın’a [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirler.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

SATRANÇTA “BÜYÜK USTA” EDİZ GÜREL NAMIK KEMAL MEYDANI’NDA MÜSABAKAYA KATILDI

 Türkiye’nin usta satranççıları arasında en genç “Büyük Usta (Grand Master-GM)” ünvanına sahip oyuncu olan Ediz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir