23 Nisan 2024, Salı

Kıbrıs Türkleri’nin sesi: “60 yıldır süren haksızlık son bulmalı!”

Kıbrıs’ın 60 yıldır devam eden sorununa ilişkin önemli bir açıklama geldi. Eski Başbakan Özdil Nami, 4 Mart 1964 tarihli BM kararının 60. yıldönümünde Kıbrıs Sorunu’nun çözümüne dair önemli bir açıklama yaptı. Nami, “60 yıldır BM, adada herhangi bir anlaşma olmadan bulunmakta ve işgal altındaki Kıbrıs Cumhuriyeti’ne destek vermektedir” dedi.

Nami, Rum Silahlı güçlerinin başlattığı saldırıların ardından 60 yıl önce alınan 186 Sayılı kararın Kıbrıs Türkleri üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekti. Nami, “186 Sayılı kararla BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yegane ülke olarak kabul etmiş ve Kıbrıs Türklerinin egemenlik haklarını görmezden gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda yaşanan sonuçsuz müzakere süreçlerini de değerlendiren Nami, “Artık 186 Sayılı karar çağdışı kalmıştır ve adanın gerçekleri ışığında revize edilmelidir” dedi. Nami, “Bu karar, çözümü değil çözümsüzlüğü körüklemekte ve Rum tarafına konfor alanı yaratmaktadır” şeklinde konuştu.

Nami, BM ve Güvenlik Konseyi’nin bu kararla hukuk, eşitlik, insanlık ve yaşam hakkını hiçe saydığını belirtirken, Türkiye’nin yeni politikasının KKTC’nin uluslararası statüsünün teslim edilmesini sağlayacağını vurguladı. Son olarak, Antalya’da gerçekleşen Diplomasi Forumu’nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya atıfta bulunan Nami, “Kıbrıs için garebete dönüşen 186 Sayılı karara karşı Kıbrıs Türkü ve KKTC’nin dünya ile ilişkilerini güçlendirerek engelleri aşacağını” söyledi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

ÖZÇINAR 23 NİSAN KUTLAMA TÖRENİNE KATILDI

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar bugün saat 09.00’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir