14 Nisan 2024, Pazar

Kıbrıslı Türklere İlk Vatandaşlık Verildi – Karma Evlilik Çocuklarına Cumhuriyet Vatandaşlığı!

Kıbrıslı Türklerin Türkiye veya üçüncü ülke vatandaşlarıyla evliliklerinden olan çocuklara “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlığı verilmesine ilişkin önemli bir adım atıldı. Rum hükümetinin, 14 vatandaşlık başvurusunu onayladığı belirtildi. Politis gazetesi, “Kıbrıslı Türklere İlk 14 Vatandaşlık Verildi – Ebeveynlerinden Biri Kıbrıslı Türk Olan Karma Evlilik Çocuklarına” başlığı altında geniş bir haber yayınladı. İçişleri Bakanlığı’nın, karma evliliklerden olan çocuklara vatandaşlık verme adımını attığı ve kriterlerin belirlendiği bildirildi.

Gazete, Kıbrıslı Türklerin karma evliliklerinden olan çocuklara vatandaşlık verilmesi konusunda yeni kriterlerin hayata geçirildiğini vurguladı. Bu kriterler arasında, evliliğin işgalden bağımsız gerçekleşmesi, ebeveynlerin yurt dışında yaşaması ve ülkelerine dönüş yapmaları yer alıyor. Özellikle Kıbrıslı bir Türk’ün KKTC’de Türkiye vatandaşıyla yaptığı evliliklerde, karmaşık bir durumun ortaya çıkabileceği belirtildi.

Gazete, karma evliliklerden olan çocuklara vatandaşlık verilmesi sürecinde belirlenen kriterlerin, yalnızca Kıbrıslı Türklere değil, aynı zamanda adada yasa dışı olarak bulunan yabancılarla evlenen Kıbrıslı Rumların çocukları için de geçerli olacağını aktardı. İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda aldığı kararların, adada yaşayan toplumlar arasında çeşitli tartışmalara neden olabileceği yorumları yapıldı.

Haberin devamında, konuya dair bazı Rum avukat ve hukukçuların görüşlerine de yer verildi. Son olarak, karma evliliklerden olan çocuklara vatandaşlık verilmesinin süreçlerinin nasıl işleyeceği konusunda detaylı bilgilerin kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor. Tüm bu gelişmeler, adadaki Türk ve Rum toplulukları arasında farklı yorumlara sebep olabilir.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir