20 Nisan 2024, Cumartesi

Kıbrıs’ta Dev Fiber Optik Proje İçin Büyük Adım Atıldı!

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın talimatıyla, uygun maliyetli ve verimli fiber optik altyapının her haneye ulaşması için çalışmalar başlatıldı. Bu amaçla Netonline Bilişim Şirketi Ltd., Vodafone Evde Operations Ltd. ve Lifecell Digital Ltd. gibi şirketlerin imzaladığı mektupla projenin gerçekleştirilmesine yönelik niyet ortaya konuldu.

Telekomünikasyon Dairesi ile beş büyük haberleşme sağlayıcının BTHK koordinasyonunda olası bir konsorsiyum ve ihale koşullarını değerlendirmeye başladığı belirtildi. Bu süreç kasım ayında başladı ve olgunlaşarak niyet mektubu imzalama aşamasına geldi.

Kurulacak olan konsorsiyumun, diğer haberleşme sağlayıcıların katılımına açık olacağı vurgulandı. Proje, halihazırda kurulu olan fiber-optik altyapının devamında her haneye ulaşacak şekilde yapılan işleri kapsayacak.

Bu konsorsiyum, her haneye ulaşacak fiber-optik altyapıyı lisans süresi boyunca işletecek ve tüm haberleşme sağlayıcılara eşit şartlarda hizmet satışı yapacak. Projeyi hayata geçirerek daha yüksek hız, güvenilir bağlantı ve geniş bant veri ihtiyacını karşılayacak olan FTTH (Fiber To The Home) teknolojisinin önemi üzerinde duruldu. Yüksek çözünürlüklü video akışı, bulut depolama ve akıllı ev cihazları gibi internet bağlantısına dayalı uygulamaların yaygınlaşmasıyla fiber şebekelerinin daha da önem kazandığı belirtildi.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

GİRNE TURİZM ŞÖLENİ YAPILDI

 Turizm Haftası kapsamında Girne’de bugün, “Turizm Şöleni” düzenlendi. Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir