15 Nisan 2024, Pazartesi

KÖDER’den Kadınları Anma Sergisi Ercan Havaalanı’nda Açıldı!

Kadın Örgütleri Derneği (KÖDER) tarafından hayata geçirilen “Hayatımıza Değer Katan Kadınlarımız” adlı kitabın üçüncüsü için hazırlanan sergi, 41 kadının hayatlarını anlatan fotoğraflardan oluşuyor. Sergi, Ercan Havaalanı’nda giden yolcu pasaport sonrası bölümünde ziyaretçilere açıldı.

KÖDER Başkanı Şenay Ekingen, derneğin bugüne kadar gerçekleştirdiği belgesel çalışmalar, sergiler ve kitaplar arasında yer alan “Hayatımıza Değer Katan Kadınlarımız 3” adlı kitabın matbaa aşamasında olduğunu belirtti. Ekingen, serginin Ercan Havaalanı’nda açılmasının önemini vurgulayarak, daha önceki sergileri de T&T Havaalanı yönetimiyle işbirliği içinde gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Ekingen, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde hayatlarıyla topluma ışık tutan 41 kadının fotoğraf ve bilgilerinin yer aldığı serginin önemine dikkat çekti. Kadınların emekleriyle, mücadeleleriyle ve duruşlarıyla toplumun geçmişine ve geleceğine ışık tuttuğunu belirten Ekingen, her yıl 41 kadının hikayesini kaydetmek için çalıştıklarını dile getirdi.

Sergide yer alan kadınların arasında öğretmenler, doktorlar, iş kadınları ve diğer farklı meslek gruplarından kadınların bulunduğunu belirten Ekingen, “Bu 41 kadın hayatımızın bir parçasıdır. Havalimanında açtığımız serginin birçok insana ilham olmasını ve dokunmasını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Sergide fotoğrafları yer alan kadınların isimleri şu şekildedir: “Arife Kandulu, Aysel Orhan (Selhanoğlu), Ayşe Coşar, Baykal Sarper, Cemaliye Hocaoğlu, Edibe Madi, Emine Hazım Remzi, Faika Hüseyin Aslan, Fatma Azgın, Feride Hikmet, Feyziye Hulusi, Fikriye Niyazi, Filiz Naldöven, Gülgün Serdar, Gülsen Bozkurt, Gülten Feridun, Günay Konul (Sister Günay), Halide Alpler, Hayriye Cengiz, Heidi Trautman, Işın Cem, Işın Ramadan Cemil, İnci Kansu, Leman Yorgancıoğlu, Munise Burçaklı, Nesrin Şen, Olga Rauf, Onur Borman, Perihan Aziz, Safiye Nadir, Sahure Mehmet, Seide Nigar, Selma Diker, Servet Küfi, Şekibe Ebe (Şekibe Halayık), Şermin Kotak, Tuncay Çağatay, Urkiye Mine Balman, Vacide Zekai Yusuf, Vedia Atalay ve Zehra Alasya.”

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir