23 Nisan 2024, Salı

Kolombiya Cumhurbaşkanı: İsrail’den Tüm Silah Alımları Askıya Alındı!

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail’in Gazze’de insani yardım bekleyen Filistinlileri hedef alan saldırısına tepki göstererek, ülkenin tüm silah alımlarını askıya aldıklarını duyurdu. Petro, İsrail’in Filistinlilere karşı yaptığı saldırıları soykırım olarak nitelendirirken dünya liderlerini bu konuda sessiz kalmamaları konusunda uyardı. İsrail ordusunun Gazze’de insani yardım bekleyen Filistinlilere yönelik saldırısında 112 kişi hayatını kaybederken, 760 kişi yaralanmıştı. Bu saldırıya Gazze hükümeti de kasıtlı ve planlı olarak nitelendirirken, İsrail’in insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle bölgede büyük bir insani felaket yaşanıyor.

Petro, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Filistinlilere yapılan saldırıları durdurması gerektiğini ve dünya liderlerinin buna sessiz kalmamaları gerektiğini belirtti. Kolombiya hükümetinin aldığı kararla İsrail’den tüm silah alımlarını askıya almasının, Filistin halkının yanında olduğunu ve İsrail’e yönelik tepkisini gösterdi. İsrail ordusunun insanlık dışı saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de, sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve barınaklar hedef alınarak insani yardımların girişi de engellenmeye devam ediyor. Bu durum nedeniyle Gazze’de yaşayan 2,3 milyon kişi büyük bir insani felaketle karşı karşıya kalmış durumda.

İsrail’in Gazze’de insani yardım bekleyen Filistinlilere yönelik saldırısı uluslararası alanda da tepki çekmeye devam ediyor. Filistin hükümeti, İsrail’in bu saldırılarını kınarken, uluslararası toplumu İsrail’e karşı adımlar atmaya çağırıyor. Dünya genelinde birçok ülke de İsrail’in Gazze’ye karşı saldırılarını kınamış ve insani yardımların acilen bölgeye girişine izin verilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Petro’nun aldığı kararla Kolombiya’nın da İsrail’e tepkisini net bir şekilde gösterdiği, Filistin halkının yanında olduğunu ve insani değerlere verdiği önemi gösterdiği belirtiliyor. Bu durumun uluslararası alanda daha geniş bir tepkiye yol açması bekleniyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Rusya’nın Göç Yollarıyla Oynama Planı Ortaya Çıktı: Telegraph Gazetesi Bomba İddialarıyla Gündemde

Telegraph gazetesi, Rusya’nın göç yollarını kontrol etmek istediği ve sınır gücü kurma planları olduğunu iddia …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir