23 Nisan 2024, Salı

KSÜ’de Skandal! Tutuklanan Öğrenci ve Eşitlenenlerin Son Durumu Belli Oldu!

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan D.Y. ve B.Ö. bugün Güzelyurt’ta mahkemeye çıkarıldı. D.Y. teminatla serbest bırakılırken, B.Ö. hakkında 6 gün ek tutukluluk emri verildi.

Güzelyurt Kaza Mahkemesine ilk olarak D.Y. çıkarıldı. Tahkikat Memuru Ortunç Özbaylı, zanlının, “suç gelirini aklama, sahte belge düzenleme, sahte belgeyi tedavüle sürme ve sahtekarlıkla para temini” suçlarından methaldar olduğunu söyledi. Özbaylı, zanlının sahte transkript düzenleyip okuldan 8 bin 451 Amerikan Doları temin ettiğini belirtti. Tahkikatın tamamlandığını ifade eden Özbaylı, zanlının teminata bağlanmasını talep etti. Yargıç Gülay Uğur da, zanlının yurt dışına çıkışının yasaklanması, kimlik ve seyahat belgelerine el konulması, 300 bin TL’lik kefalet senedi, 50 bin TL’lik nakdi teminat ile haftada bir gün ispatı vücut şartlarıyla tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlanmasını emretti.

Daha sonra B.Ö. mahkemeye çıkarıldı. Tahkikat Memuru Ortunç Özbaylı, zanlının, “sahte banka ödeme emri düzenlenmesini tahrik etme, suç gelirini aklama, sahte belge düzenleme, sahte belgeyi tedavüle sürme ve sahtekarlıkla para temini” suçlarından methaldar olduğunu belirtti. Özbaylı, zanlının öğrencilerle temasa geçip okul ücretlerini hesabına geçirdiğini ve 300 bin TL’yi sahtekarlıkla temin ettiğinin tespit edildiğini ifade etti. Emare içeren belgelerin imha edildiğinin tespit edildiğini vurgulayan Özbaylı, 21 ifade alındığını, yaklaşık 23 ifade daha alınacağını belirtti. Tahkikat Memuru Özbaylı, avukatın sorusu üzerine, zanlının ifadesinde, Genel Sekreterin emriyle hesap açtığını söylediğini kaydetti. Savcı Fatma Damdelen ise, tahkikatın tamamlanmadığını ifade ederek, zanlının emarelere etki edebileceğini söyledi. Yargıç Gülay Uğur da, zanlı hakkında 6 gün ek tutukluluk verilmesini emretti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

ALKOLLÜ ŞAHIS ÇEVRESİNDEKİ HERŞEYİ KIRIP GEÇİRDİ!

Polis Basın Subaylığı’ndan alınan bilgilere göre 23.04.2024 tarihinde, saat 02:30 sıralarında, Gazimağusa’da faaliyet gösteren bir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir