15 Nisan 2024, Pazartesi

KTÜ Öğrencileri ABD’de Yarışacak: “FIRTINA-N” Adlı Roketleriyle Spaceport America Cup için Hazırlar

Creatiny Roket Takımı, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından 2019 yılında kurulmuştur. Takım, okul atölyesinde geliştirdikleri roketlerle yurt içi ve uluslararası yarışmalara katılmaktadır. Özellikle TEKNOFEST gibi büyük etkinliklerde önemli başarılar elde eden ekip, 2022’de yüksek irtifa roket kategorisinde ikincilik, 2023’te ise orta irtifa roket kategorisinde üçüncülük kazanmıştır. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Serdar Özkaya’nın danışmanlığında faaliyet gösteren takım, ABD’de gerçekleşecek Spaceport America Cup’ta birincilik hedeflemektedir.

Takım kaptanı Muhammed Efecan Baş, roket tasarımındaki başarılarından bahsetmiş ve yurt dışındaki yarışmalarda da Türkiye’yi temsil ettiklerini belirtmiştir. Ayrıca, Spaceport America Cup gibi uluslararası yarışmalara katılarak eksikliklerini gidermeyi ve ileride şirketleşmeyi hedeflediklerini dile getirmiştir. Takım, roketlerin yakıtlarını kendi atölyelerinde üretmektedir. Baş, yakıt üretimi hakkında bilgi verirken, farklı tiplerde yakıtların kullanıldığını ve temel yakıtın şeker yakıtı olduğunu belirtmiştir. Roketin malzemelerinin hepsinin takım tarafından üretildiğini vurgulamıştır.

Creatiny Roket Takımı, Trabzon genelinde roket yarışmaları düzenleme planlarını da açıklamıştır. Bu sayede, roket ve havacılık alanına ilgisi olan gençleri takımlarına dahil etmeyi amaçlamaktadırlar. Takımın tasarım ve analiz görevlisi Onurcan Işık, “FIRTINA-N” adlı roketin teknik detayları hakkında bilgi vermiştir. Roketin yapısının üç bölümden oluştuğunu, rampasının 6 metre olduğunu ve ulaştığı maksimum hızın 900 ila bin kilometre/saat arasında değiştiğini açıklamıştır. Roketin tepe noktasına 25 saniyede ve 3 bin metre irtifaya ulaşıp güvenli bir şekilde yere iniş yaptığı süreci detaylarıyla anlatmıştır.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Mobil Dünya Kongresi’nde Robotların Büyüleyici Dönüşü!

Mobil Dünya Kongresi’nde, bu yıl robotların bulunduğu alanlar yine fuarın en yoğun ziyaret edilen alanlarından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir