15 Nisan 2024, Pazartesi

Kültürel Mirasın İzinde: Taşlıca ve Lefkara’da Yapılan Koruma Çalışmaları Tamamlandı!

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren İki Taraflı Kültürel Miras Teknik Komitesi Eş Başkanı Ali Tuncay, komitenin Taşlıca köyündeki Aziz Sergios ve Vakhos Kilisesi’nde yürüttüğü koruma çalışmasının tamamlandığını belirtti. Ayrıca Lefkara köyü’nde bulunan Hamidiye Camisi’nde devam eden koruma çalışmasının da sona yaklaştığını açıkladı.

Taşlıca köyünde bulunan Aziz Sergios ve Vakhos Kilisesi’nin koruma çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Kültürel Miras Teknik Komitesi Eş Başkanları ve Danışma Kurulu Üyeleri, Avrupa Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) temsilcileri ile birlikte bölgeye ziyaret gerçekleştirdi. Kilisenin 12. yüzyıla kadar uzanan tarihinin olduğunu belirten Tuncay, UNDP tarafından yürütülen proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi.

26 Mart tarihinde Lefkara Hamidiye Camisi’nde bir etkinlik düzenleneceğinin altını çizen Tuncay, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği çalışmalardan biri olan camideki koruma çalışmasının da yakında tamamlanacağını ifade etti. Tuncay, her iki eserdeki koruma çalışmalarının Avrupa Birliği’nin finansal destekleriyle gerçekleştirildiğini vurguladı.

Artık köylüler de eserlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşamaya başladı ve bu tarihi mirasın korunmasında yapılan bu çalışmaların önemine dikkat çekilmektedir.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Oğuz: Türkiye’ye giremeyen yurttaşlarla ilgili bilgi istendi, gerekli açıklama yapılacak

İçişleri Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye’ye giremeyen yurttaşlar ile ilgili yaptığı açıklamada, bu konunun gündeme getirildiğini, bilgi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir