15 Nisan 2024, Pazartesi

Kuzey ve Güney Kıbrıs Gençleri Kültür Yoluyla Diyaloğu Geliştiriyor!

“Gençlik İş Başında: Kültür Yoluyla Diyaloğu Geliştiriyoruz” projesi kapsamında Mehmetçik Kültür ve Dayanışma Derneği ile Proodos Kaymaklı Eğitim ve Spor Derneği’nden gençler bir araya geldi. Halk Sanatları Vakfı (HASDER) tarafından yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs Türk toplumuna yönelik destek programı kapsamında finanse edilen proje, Halk Sanatları Vakfı liderliğinde ve PAOK Klirou Kültür ve Spor Derneği iş birliğiyle yürütülüyor.

Açıklamada, kuzey ve güneyden toplam on dernekten yüz genç tarafından oluşturulan “Youth Hope Network” içinde Kıbrıs’ın kültürel mirasını korumak için çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. Proje kapsamında düzenlenen ikinci gezi Proodos Kaymaklı Eğitim ve Spor Derneği ile Mehmetçik Kültür ve Dayanışma Derneği’nden gençlerin Karpaz bölgesini ziyaret ettiği bildiriliyor. Ayrıca, gün boyunca süren etkinliklerin harnup fabrikasının ziyaretiyle başladığı vurgulanıyor.

Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gençlerin Nitovikla Otel’de geleneksel fırın yiyecekleri yapımını deneyimlediği açıklamada belirtiliyor. Gençlerin kendi yaptıkları çörekleri geleneksel odun fırınında pişirme fırsatı bulduğu ifade ediliyor. Bu etkinliklerle gençlerin bir araya gelerek kültürel anlamda etkileşimde bulunduğu ve diyaloğun geliştirildiği belirtiliyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir