20 Nisan 2024, Cumartesi

Makedonya ve KKTC Arasında Güçlü İşbirliği İçin Önemli Adımlar Atıldı

Türkiye İletişim ve Enformasyon Bakanı Naim Bayrami ile bir araya gelen Güven Arıklı, her iki ülkenin bilgi ve haber alışverişinde daha fazla işbirliği yapması gerektiğini vurguladı.

Türk-Bir Başkanı Güven Arıklı, Makedonya’da Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakanlığı Bakan Vekili Cabir Doko ile bir araya geldi. Daha sonra Türk Hareket Partisi Genel Başkanı, Milletvekili Enes İbrahim, Milli Kurum Türk Tiyatrosu Müdürü Aylin Skoro ve Türk Kültür Merkezi Müdürü Nebahat Rusid ile görüştü.

Arıklı, Üsküp Devlet Radyosu’nda Suna Kerim’in programına konuk olarak KKTC’yi anlattı. Ayrıca Makedonya’daki üniversite öğrencileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi. Görüşmelerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki yatırım fırsatlarını, kültür, eğitim ve turizm faaliyetlerini anlatan Arıklı, her iki ülke arasında sivil toplum örgütlerinin önemli bir köprü rolü oynaması gerektiğini belirtti.

Arıklı, Balkan coğrafyasının uzun yıllar Türk hakimiyetinde kaldığını hatırlatarak, Kıbrıs Türk halkı ile Balkan Türkleri arasında büyük benzerlikler olduğuna dikkat çekti. Görüşmelerde iki ülkenin sivil toplum örgütleri ve kültürel etkinliklerde işbirliğinin artırılması ve eğitim alanında köprüler kurulması konusunda anlaşmaya varıldı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

GİRNE TURİZM ŞÖLENİ YAPILDI

 Turizm Haftası kapsamında Girne’de bugün, “Turizm Şöleni” düzenlendi. Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir