16 Nisan 2024, Salı

Maliye Bakanı Berova: Narenciyede Sıkıntı Devam Ediyor!

Maliye Bakanı Özdemir Berova, Gökhan Altıner’in Kıbrıs Postası TV’de hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ isimli programa konuk oldu. Narenciyedeki sıkıntıyla ilgili konu Berova, narenciye açısından bu yıl şansız bir sezon yaşandığını vurgulayarak, “Bir hastalığa muzdarip oldu narenciyemiz ve narenciye üreticimiz” diye konuştu.

Hastalığa bağlı olarak ihracat açısından çok büyük sıkıntı yaşandığını söyleyen Berova, “En az zarar ile bu işi nerde nasıl kapatırız anlayışı içindeyiz” dedi. Cypfruvex aracılığıyla bir takım açımlar yapılmaya başlandığını söyleyen Berova, dalında kalan ürünlerin tespitinin ve sıkım içim gerekli olan ürünlerin toplanması adına çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Çalışmaların sonunda bir maliyetin ortaya çıkacağını ve Cypfruvex’in narenciye ihracatı konusunda bir ülke ile anlaşma yaptığını açıklayan Berova, ürünün ihracatıyla ilgili olarak olası herhangi bir sorun çıkmasına ilişkin bir teminata ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Berova, “Yapılan sözleşme gereği Cypfruvex, yükümlülüklerini yerine getirerek ürünleri zamanında ve bozulmadan ulaştırması konusunda gayret gösteriliyor” dedi.

İstatistik Kurumu’nun, Şubat ayı hayat pahalılığını yüzde 4,59 olarak açıklaması üzerine değerlendirmelerde bulunan Berova, yasa gereği orta vadeli bütçe planının yapıldığını ve 2023 yılı sonu ile 2024 yılı öngörülerinin plana yazıldığını söyledi. Berova, Ocak ve Şubat oranlarına bakıldığı zaman öngörülen hedefin üstünde olan bir veri görülmediğini kaydetti.

Kontrolsüz hayat pahalılığının kısır döngü oluşturabileceğini söyleyen Berova, “Sarmalın içinde sürüklenip gidebiliriz” diye konuştu. Şişme enflasyonun önlenmesi için, karlılık oranı üzerinden vergi denetimi yapıldığını kaydeden Berova, “Bazı alanlarda sıkıntılar görürsek ilgili kişileri çağırarak sorguluyoruz” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın’ın “Hükümet gelirleri gizlediği için beklenen kamusal yatırımlar yapılamadı” eleştirisini değerlendiren Berova, “Ben onun yüzüne Meclis’te de söylüyorum, sen bir manipülatörsün ve rakamlar üzerinden manipülasyon yapıyorsun” dedi. Kayıt dışı ekonomiyle ilgili Otomasyon Sistemi’nin güçlendirildiğini söyleyen Berova, gümrük alanında da ilerleme kaydedildiğini belirtti.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir