16 Nisan 2024, Salı

Metehan Sınır Kapısı’nda Ele Geçirilen Uyuşturucu Operasyonu: Sanıklara Verilen Şaşırtıcı Karar!

Metehan Sınır Kapısı’ndan geçiş yaparken araçlarında yapılan aramada bir kilo 500 gram hintkeneviri ele geçirilen Osman Teki ile suç ortağı Zeka Mamaali hakkındaki dava sonuçlandı. Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan her iki sanık da 4 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. Başkan Füsun Cemaller, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’tan oluşan heyetin kararı Yargıç Candaş tarafından okundu. Yargıç, 13 Ağustos 2023 tarihinde saat 23.00 sıralarında gerçekleşen Panzehir Operasyonu kapsamında, Metehan Sınır Kapısı’ndan Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a geçmeye çalışan Osman Teki’nin aracında hintkeneviri bulunduğunu belirtti.

Yargıç, Cürümleri Önleme Şubesi ekipleri tarafından yapılan aramada sürücü paspasının altında bir kilo, araç içerisindeki çantada ise 18 paket halinde naylona sarılı 500 gram hintkeneviri ele geçirildiğini açıkladı. Yargıç Candaş, Osman Teki’nin üzerinde yapılan aramada uyuşturucu geliri olduğu düşünülen 640 euro bulunduğunu belirtti. Sanık, ifadesinde uyuşturucu maddeyi aynı gün Güney Kıbrıs’tan bir şahıstan aldığını itiraf etti.

Yargıç Candaş, yapılan soruşturma sonucu suçla bağlantılı Zeka Mamaali’nin de yakalandığını söyledi. Yargıç, Mamaali ile Teki’nin birlikte uyuşturucu almaya karar verdiklerini, Mamaali’nin Güney Kıbrıs’taki aranan şahısla bağlantıya geçtiğini, Teki’nin de Güney’e gidip, uyuşturucuyu teslim aldığını açıkladı. Yargıç, Teki’nin bu iş için Güney’deki şahıstan 640 euro aldığını ve yarısını Zeka Mamaali’ye vermek için anlaştıklarını belirtti. Yargıç Tutku Candaş, ele geçirilen miktarın külliyatlı olduğunu, sanıkların ticari amaçla hareket ettiklerini belirtti.

Yargıç, uyuşturucu suçlarının toplum sağlığını tehdit eden suçlar arasında olduğunu vurguladı ve bu tür suçları işleyenlere caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini dile getirdi. Tüm olguları değerlendirdikten sonra her iki sanığa da 4 yıl 6 ay hapis cezası verildiğini açıkladı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Bayramda KKTC’ye hava yolu ile gelen ve giden yolcu sayısı açıklandı

 KKTC’de 5-14 Nisan tarihlerini kapsayan 10 günlük Ramazan Bayramı’nda hava yolu ile gelen ve giden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir