20 Nisan 2024, Cumartesi

Mısır ve BAE’nin Gazze’ye Yaptığı Yardımlar Gece Saatlerinde Havalandı

Mısır Ordu Sözcüsü Garib Abdulhafız, askeri nakliye uçaklarının gece saatlerinde havalandığını açıkladı. Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait uçaklar, Gazze Şeridi’ne yardım ulaştırdı. Bu yardımlar, İsrail ablukası altındaki bölgeye havadan indirildi. Garib Abdulhafız, Mısır ve BAE’ye ait askeri nakliye uçaklarının, Gazze Şeridi’ne yardım taşımak amacıyla gece saatlerinde el-Ariş kentinden kalktığını belirtti. Uçaklardaki insani yardımın, Gazze’nin kuzeyindeki Filistinlilere havadan indirildiği bilgisi paylaşıldı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin talimatları doğrultusunda gönderilen yardımların, İsrail saldırıları ve ablukası sebebiyle temel yaşam ihtiyaçlarından yoksun bırakılan bölgelere ulaştırıldığı ifade edildi. Mısır daha önce de aynı şekilde insani yardımları Gazze’ye ulaştırmıştı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar sonucu en az 30 bin 35 Filistinli öldürüldü, 70 bin 457 kişi yaralandı. Bu ölümlerin en az 12 bin 660’si çocuk, 8 bin 570’i kadın oldu. Halen enkaz altında binlerce ölü olduğu ve sivil altyapının da hedef alındığı bildirildi. Ürdün ordusu, Umman ve Bahreyn ile işbirliği yaparak Gazze Şeridi’ne insani yardım malzemeleri bıraktı. Bu ülkeler, İsrail saldırıları ve ablukası altındaki bölgeye destek olmak amacıyla harekete geçti.

Son olarak, Gazze Şeridi’ne yardım gönderen ülkeler arasına Ürdün, Umman ve Bahreyn’in eklenmesiyle toplam dört ülkenin yardım ulaştırdığı belirtildi. Yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için uluslararası toplumun desteğinin devam etmesi önem taşıyor. Anadolu Ajansı (AA) tarafından yapılan haberde, Gazze’ye yardım gönderen ülkelerin çabaları ve desteklerine vurgu yapıldı. Gazze Şeridi’nde devam eden krizin çözümü için uluslararası toplumun işbirliği yapması gerektiği vurgulandı.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Kolombiya Cumhurbaşkanı: İsrail’den Tüm Silah Alımları Askıya Alındı!

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail’in Gazze’de insani yardım bekleyen Filistinlileri hedef alan saldırısına tepki göstererek, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir