14 Nisan 2024, Pazar

Narenciye Krizi: Türkiye, KKTC’ye Giriş İznini Vermedi!

Ankara’da dün gerçekleştirilen narenciye toplantısında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki narenciyenin Türkiye’ye girişine izin çıkmadı.

Haber Kıbrıs’ın elde ettiği bilgiye göre Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a gelecek olan ekip zararı tespit ederek tazmin edilmesini sağlayacak. Başbakan Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı dün Ankara’ya gitmişti.

Türkiye’ye Narenciye Girişine İzin Verilmedi
Yaygın hastalık görülmemesine rağmen Türkiye, Kuzey Kıbrıs’tan narenciye alımına izin vermedi. Hastalık endişesiyle Türkiye’ye gelen narenciyenin ülkedeki ürünlere zarar verebileceği kaygısıyla hareket eden Türk üreticiler, yeterli miktarda yerel narenciyeye sahip olduklarını dile getirdiler.

Dünkü Toplantılardan İzin Çıkmadı
Başbakan Ünal Üstel, hükümet ortakları Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile birlikte Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile biraraya geldi. Dün gerçekleştirilen toplantılarda, Kuzey Kıbrıs’taki narenciyenin Türkiye’ye girişine izin çıkmadı. Türkiye’den teknik bir ekip Kuzey Kıbrıs’a gelecek ve arazide incelemeler yaparak numuneler alacak. Narenciyeyle ilgili kararı bu ekip verecek.

Zararın Tazmini Ekip Kararına Bağlı
Türkiye’den gelecek olan ekip, yapılan incelemelerin ardından üreticilerin zararını tespit edecek. Söz konusu ekip zarar miktarını belirledikten sonra tazmin edilmesini sağlayacak.

29 Şubat 2024, Saat: 09:02

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Cumhurbaşkanlığında, bölgedeki gelişmeler değerlendirildi – Mağusa Haber Ajansı

Büyükelçi Feyzioğlu: “KKTC ve Kıbrıs Türk halkının güvenliği, koşulsuz müttefik ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’ne …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir