20 Nisan 2024, Cumartesi

Nvidia CEO’su Jensen Huang: Artık Kodlama Öğrenmeye Gerek Yok!

NVIDIA’nın yapay zekâ ile rekor kâr artışı açıklamasının ardından, firmanın CEO’su Jensen Huang’ın açıklamaları dikkat çekti. Huang, Kodlama öğrenmeye artık ihtiyaç olmadığını belirtti. Son yıllarda yapay zeka teknolojilerine olan yatırımların artmasıyla birlikte birçok şirket, kendi yapay zeka teknolojilerini geliştirmek için milyarlarca dolar harcamaya başladı. ABD merkezli çip üreticisi Nvidia’nın hisselerindeki artış, yapay zeka çiplerine olan talebin etkisiyle yıl başından bu yana yüzde 50’den fazla arttı. Bu hızlı yükseliş sayesinde Nvidia’nın piyasa değeri, Amazon ve Google’ın çatı şirketi Alphabet’i geride bıraktı.

Jensen Huang, Dubai’deki bir etkinlikte yaptığı konuşmada, artık çocukların yazılım ve kodlama öğrenmesine gerek olmadığını belirtti. Son 10-15 yılda herkesin bilgisayar bilimleri öğrenmenin hayati önem taşıdığını ancak artık programlamanın herkes için gerekli olmadığını söyledi. Huang’a göre yapay zeka, kodlama yerine daha faydalı işlerle ilgilenmemizi sağlayacak. Teknoloji geliştikçe yapay zeka insana benzer işleri yapabilir hale gelirken, bazı eleştirmenler kodlamanın hayatımızda uzun süreli bir şekilde kalacağını savunuyor.

Nvidia CEO’sunun sözlerini bazı teknoloji şirketleri hayata geçirmeye başladı. Goldman Sachs raporuna göre, ChatGPT gibi yapay zeka sistemleri dünya çapında 300 milyon tam zamanlı işi etkileyebilir. Google, rekor kâr elde etmesine rağmen çalışanlarının işine son vererek yapay zeka sistemlerine odaklanıyor. Google, geçtiğimiz ay satış, donanım ve mühendislik ekipleri genelinde yaklaşık 1000 kişiyi işten çıkardı. Google’ın kârı artmasına rağmen iş gücünün küçülmesi dikkat çekti. Aynı şekilde Amazon, Microsoft, Discord ve eBay gibi diğer büyük yapay zeka yatırımcıları da son 12 ayda on binlerce işçiyi işten çıkardı.

Google’da mühendislik müdürlüğü yapmış olan Kenneth Smith, yönetimin kendisini e-posta ile işten çıkardığını ve artık iş ilanlarında insanları kabul etmediklerini paylaştı. İlerleyen dönemlerde yapay zeka teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla birlikte iş hayatında önemli değişikliklerin olabileceği ve belirli iş alanlarının yapay zeka tarafından yerine getirilebileceği öngörülüyor.

BU HABERİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Mobil Dünya Kongresi’nde Robotların Büyüleyici Dönüşü!

Mobil Dünya Kongresi’nde, bu yıl robotların bulunduğu alanlar yine fuarın en yoğun ziyaret edilen alanlarından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir